Trzecią rundą Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska w sezonie 2022 był Valvoline 2. Rajd Małopolski z bazą w Makowie Podhalańskim, który został rozegrany w dniach 22-23 lipca 2022 r. Do rywalizacji w Super KJS-ie przystąpiły 43 załogi, w tym dwie załogi z reprezentantami Automobilklubu Opolskiego: podbudowani zwycięstwem w 53. Rajdzie Festiwalowym Witold Szydziak i Mateusz Wójcik w Hondzie Civic VTi szóstej generacji oraz Piotr Wołowiec w Hondzie Civic piątej generacji, któremu notatki czytał tym razem Roman Libera.

W piątek (22 lipca) załogi miały do pokonania miejski Prolog w Makowie Podhalańskim o długości 2,42 km, który nie był wliczany do klasyfikacji generalnej Super KJS-u. Następnego dnia (23 lipca) na uczestników czekało sześć prób sprawnościowych (dwie próby przejeżdżane trzykrotnie) o łącznej długości 19,74 km.

Na piątkowym prologu załoga Szydziak/Wójcik uzyskała drugi czas w klasie 2 (do 1600 cm3) i trzeci w klasyfikacji generalnej, a Wołowiec i Libera w klasie 3 (do 1400 cm3) zajęli czwarte miejsce.

Pierwsza sobotnia pętla była bardzo udana dla Witolda Szydziaka i Mateusza Wójcika, którzy zarówno na próbie w Stryszowie (3,17 km) jak i na odcinku w Suchej Beskidzkiej (3,41 km) uzyskali najlepsze czasy w swojej klasie, zajęli dwa razy drugie miejsce wśród załóg rywalizujących w RSPŚ oraz trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej Super KJS-u. Z kolei Piotr Wołowiec i Roman Libera na dwóch pierwszych sobotnich próbach dwa razy zajęli czwarte miejsce w klasie, lecz następnej nie ukończyli i tym samym nie zostali sklasyfikowani w całych zawodach.

Swoją dobrą passę kontynuowali Szydziak i Wójcik, którzy na drugim przejeździe próby w Stryszowie zajęli drugie miejsce w generalce SKJS, a w Suchej Beskidzkiej załoga jadąca Hondą Civic szóstej generacji ponownie zajęła trzecią pozycję w ogólnej klasyfikacji. Po dwóch pętlach Opolanie mieli ponad pół minuty przewagi nad dwoma załogami rywalizującymi o drugą lokatę w klasie do 1600 cm3.

Sprawy skomplikowały się na ostatniej pętli, gdyż najpierw na PS 5 Stryszów Szydziak i Wójcik zostali spowolnieni w miejscu wypadku jednej z załóg, przez co stracili ok. 7 sekund, a przed finałową próbą w Suchej Beskidzkiej spadł deszcz, który spowolnił Opolan. To wszystko sprawiło, że ostatecznie Witold Szydziak i Mateusz Wójcik zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Super KJS-u, trzecią lokatę w trzeciej rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska 2022 i oczywiście zwyciężyli w klasie 2 (do 1600 cm3). Do drugich w RSPŚ Łukasza Bobowskiego i Piotra Jendryska w Hondzie Civic Type-R zabrakło zaledwie 0,8 sekundy.

W Super KJS-ie najlepsi byli Sebastian Butyński i Łukasz Biernot w Hondzie Civic Proto piątej generacji, dzięki czemu zdobywca tytułu Kierowca Roku Opolszczyzny 2003 w klasie 1 objął prowadzenie w punktacji generalnej po trzech dotychczas rozegranych rundach Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska.

Po drugim zwycięstwie z rzędu, Witold Szydziak i Mateusz Wójcik awansowali na pierwszą pozycję w klasyfikacji klasy 2, mając sześć punktów przewagi nad dotychczasowymi liderami, Rafałem Borskim i Anną Chowaniec, osiem oczek więcej niż Kacper Gac i Krystian Rodzeń oraz jedenaście punktów przewagi nad Tomaszem Kobylańskim. W klasyfikacji generalnej RSPŚ Opolanie awansowali na trzecie miejsce, tracąc do lidera dziewięć punktów, a do Michała Brzóski i Joanny Brzóski-Dudy tracą pięć oczek. Z kolei dotychczasowy lider klasy do 1400 cm3 Piotr Wołowiec spadł w punktacji klasy 3 z pierwszej na czwartą pozycję, a nowymi liderami zostali Przemysław Pypeć i Wiesław Orliński, którzy w tym roku zwyciężyli m.in. w Rajdzie Festiwalowym w swojej klasie.

Następną rundą Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska w sezonie 2022 będzie SKJS Głuchołazy, który planowany jest w dniach 20-21 sierpnia b.r. Będzie to też trzecia tegoroczna odsłona Opolskiego Samochodowego Pucharu Rajdowego.

Klasyfikacja generalna Valvoline 2. Rajdu Małopolskiego – pierwsza dziesiątka RSPŚ: