Trzecią rundą Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska w sezonie 2022 był Valvoline 2. Rajd Małopolski z bazą w Makowie Podhalańskim, który został rozegrany w dniach 22-23 lipca 2022 r. Do rywalizacji w Super KJS-ie przystąpiły 43 załogi, w tym dwie załogi z reprezentantami Automobilklubu Opolskiego: podbudowani zwycięstwem w 53. Rajdzie Festiwalowym Witold Szydziak i Mateusz Wójcik w Hondzie Civic VTi szóstej generacji oraz Piotr Wołowiec w Hondzie Civic piątej generacji, któremu notatki czytał tym razem Roman Libera.

W piątek (22 lipca) załogi miały do pokonania miejski Prolog w Makowie Podhalańskim o długości 2,42 km, który nie był wliczany do klasyfikacji generalnej Super KJS-u. Następnego dnia (23 lipca) na uczestników czekało sześć prób sprawnościowych (dwie próby przejeżdżane trzykrotnie) o łącznej długości 19,74 km.

Na piątkowym prologu załoga Szydziak/Wójcik uzyskała drugi czas w klasie 2 (do 1600 cm3) i trzeci w klasyfikacji generalnej, a Wołowiec i Libera w klasie 3 (do 1400 cm3) zajęli czwarte miejsce.

Pierwsza sobotnia pętla była bardzo udana dla Witolda Szydziaka i Mateusza Wójcika, którzy zarówno na próbie w Stryszowie (3,17 km) jak i na odcinku w Suchej Beskidzkiej (3,41 km) uzyskali najlepsze czasy w swojej klasie, zajęli dwa razy drugie miejsce wśród załóg rywalizujących w RSPŚ oraz trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej Super KJS-u. Z kolei Piotr Wołowiec i Roman Libera na dwóch pierwszych sobotnich próbach dwa razy zajęli czwarte miejsce w klasie, lecz następnej nie ukończyli i tym samym nie zostali sklasyfikowani w całych zawodach.

Swoją dobrą passę kontynuowali Szydziak i Wójcik, którzy na drugim przejeździe próby w Stryszowie zajęli drugie miejsce w generalce SKJS, a w Suchej Beskidzkiej załoga jadąca Hondą Civic szóstej generacji ponownie zajęła trzecią pozycję w ogólnej klasyfikacji. Po dwóch pętlach Opolanie mieli ponad pół minuty przewagi nad dwoma załogami rywalizującymi o drugą lokatę w klasie do 1600 cm3.

Sprawy skomplikowały się na ostatniej pętli, gdyż najpierw na PS 5 Stryszów Szydziak i Wójcik zostali spowolnieni w miejscu wypadku jednej z załóg, przez co stracili ok. 7 sekund, a przed finałową próbą w Suchej Beskidzkiej spadł deszcz, który spowolnił Opolan. To wszystko sprawiło, że ostatecznie Witold Szydziak i Mateusz Wójcik zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Super KJS-u, trzecią lokatę w trzeciej rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska 2022 i oczywiście zwyciężyli w klasie 2 (do 1600 cm3). Do drugich w RSPŚ Łukasza Bobowskiego i Piotra Jendryska w Hondzie Civic Type-R zabrakło zaledwie 0,8 sekundy.

W Super KJS-ie najlepsi byli Sebastian Butyński i Łukasz Biernot w Hondzie Civic Proto piątej generacji, dzięki czemu zdobywca tytułu Kierowca Roku Opolszczyzny 2003 w klasie 1 objął prowadzenie w punktacji generalnej po trzech dotychczas rozegranych rundach Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska.

Po drugim zwycięstwie z rzędu, Witold Szydziak i Mateusz Wójcik awansowali na pierwszą pozycję w klasyfikacji klasy 2, mając sześć punktów przewagi nad dotychczasowymi liderami, Rafałem Borskim i Anną Chowaniec, osiem oczek więcej niż Kacper Gac i Krystian Rodzeń oraz jedenaście punktów przewagi nad Tomaszem Kobylańskim. W klasyfikacji generalnej RSPŚ Opolanie awansowali na trzecie miejsce, tracąc do lidera dziewięć punktów, a do Michała Brzóski i Joanny Brzóski-Dudy tracą pięć oczek. Z kolei dotychczasowy lider klasy do 1400 cm3 Piotr Wołowiec spadł w punktacji klasy 3 z pierwszej na czwartą pozycję, a nowymi liderami zostali Przemysław Pypeć i Wiesław Orliński, którzy w tym roku zwyciężyli m.in. w Rajdzie Festiwalowym w swojej klasie.

Następną rundą Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska w sezonie 2022 będzie SKJS Głuchołazy, który planowany jest w dniach 20-21 sierpnia b.r. Będzie to też trzecia tegoroczna odsłona Opolskiego Samochodowego Pucharu Rajdowego.

Klasyfikacja generalna Valvoline 2. Rajdu Małopolskiego – pierwsza dziesiątka RSPŚ:

 1. Sebastian Butyński/Łukasz Biernot (Honda Civic EG Proto, 1. w K1) 14:19.1
 2. Łukasz Bobowski/Piotr Jendrysek (Honda Civic Type-R EP3, 2. w K1) +47.4
 3. Witold Szydziak/Mateusz Wójcik (Honda Civic EG VTi, 1. w K2) +48.2
 4. Jakub Górka/Bartłomiej Domagała (Renault Clio II Sport, 3. w K1) +52.9
 5. Ryszard Stasik/Kacper Gorzała (Renault Clio I 16S, 4. w K1) +1:01.9
 6. Michał Brzóska/Joanna Brzóska-Duda (Renault Clio II Sport, 5. w K1) +1:10.7
 7. Rafał Kwak/Rafał Steczek (Opel Astra F, 6. w K1) +1:13.3
 8. Krzysztof Marcok/Jacek Kawczyk (Honda Civic EK, 2. w K2) +1:20.4
 9. Rafał Jaroszewski/Daniel Starachowski (Honda Civic EK, 3. w K2) +1:32.4
 10. Jacek Bieszczad/Paweł Piczak (Honda Civic Type-R EP3, 7. w K1) +1:34.0

Prowizoryczna klasyfikacja generalna Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska 2022 po trzech rundach (czołowa ósemka):

 1. Sebastian Butyński 60 pkt
 2. Michał Brzóska/Joanna Brzóska-Duda 56 pkt
 3. Witold Szydziak/Mateusz Wójcik 51 pkt
 4. Rafał Borski/Anna Chowaniec 37 pkt
 5. Andrzej Szewczyk/Daniel Baron 31 pkt
 6. Łukasz Bobowski/Piotr Jendrysek 24 pkt
 7. Maciej Szczudło/Amelia Ryppa 21 pkt
 8. Piotr Wiśniewski/Daniel Galeja 21 pkt

Prowizoryczna klasyfikacja RSPŚ w klasie 2 po trzech rundach (czołowa szóstka):

 1. Witold Szydziak/Mateusz Wójcik 60 pkt
 2. Rafał Borski/Anna Chowaniec 54 pkt
 3. Kacper Gac/Krystian Rodzeń 52 pkt
 4. Tomasz Kobylański 49 pkt
 5. Rafał Jaroszewski 36 pkt
 6. Piotr Pastuła/Mateusz Czekaj 30 pkt

Prowizoryczna klasyfikacja RSPŚ w klasie 3 po trzech rundach:

 1. Przemysław Pypeć/Wiesław Orliński 60 pkt
 2. Dawid Janeczko 48 pkt
 3. Rafał Marzec/Marcin Naworol 45 pkt
 4. Piotr Wołowiec 30 pkt
 5. Michał Kołodziej/Wojciech Kołodziej 21 pkt
 6. Tomasz Kunecki/Mateusz Marynik 21 pkt

fot. na stronie głównej: FB Mateusz Wójcik

video: MaxxSport