Z dużymi nadziejami Maciej Hawro i reprezentujący Automobilklub Opolski Wojciech Kolaczek przystąpili do Valvoline 2. Rajdu Małopolskiego, drugiej tegorocznej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i Rajdowych Mistrzostw Południa, który odbył się w dniach 22-23 lipca 2022 r. Na załogi czekało dziewięć odcinków specjalnych ulokowanych w okolicach Suchej Beskidzkiej i Makowa Podhalańskiego o łącznej długości 55,91 km.

W piątek rozegrano trzy odcinki specjalne, które sumarycznie liczyły 12,44 km. Na pierwszym z nich (Maków Podhalański – 4,4 km) aktualni Mistrzowie Śląska uzyskali w stawce RSMŚl i RMP drugi czas, ulegając jedynie załodze Łukasz Mrozek/Marek Wolski w Renault Clio Sport. W Stryszowie (3,64 km) Hawro i Kolaczek znowu zajęli w klasyfikacji generalnej RO drugie miejsce, lecz to dało prowadzenie w Mistrzostwach Śląska oraz Południa, które umocnili po zwycięstwie w rozgrywanym wieczorem drugim przejeździe odcinka w Makowie Podhalańskim.

Sobotnia część rywalizacji to sześć technicznych odcinków specjalnych o łącznej długości 43,47 km, które miały wyłonić najlepszych na krętych trasach usytuowanych w okolicach Stryszowa i Suchej Beskidzkiej. Po pierwszym sobotnim oesie (Stryszów – 6,81 km), na którym zajęli trzecie miejsce, Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek stracili prowadzenie w generalce na rzecz ówczesnych liderów RMP, Krzysztofa Stańdo i Dariusza Gurdziołka w Renault Clio Sport, lecz załoga jadąca Hondą Civic VTi utrzymała prowadzenie w klasie A2 (do 1600 cm3). Dramaty odbyły na pierwszym przejeździe odcinka Sucha Beskidzka (7,68 km), gdyż Stańdo i Gurdziołek odpadli z rajdu z powodu awarii silnika, a Hawro i Kolaczek na chwilę wypadli z trasy uszkadzając m.in. chłodnicę. Po przekroczeniu linii mety OS 5 aktualni liderzy RSMŚl przystąpili do naprawy auta, lecz zajęło to za dużo czasu i tym samym o 8 minut spóźnili się na przegrupowanie, co spowodowało nałożenie 80-sekundowej kary, która zepchnęła załogę Hawro/Kolaczek z pierwszego na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej RSMŚl i RMP po pierwszej pętli, a także z pierwszej na trzecią lokatę w klasie A2.

Pogoń w kierunku lepszej pozycji rozpoczęła się od wygranego drugiego przejazdu OS Kryterium o Puchar Wójta gm. Stryszów, a po drugim miejscu na OS 7 Sucha Beskidzka Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek awansowali na czwartą pozycję w generalce, lecz utrzymali trzecią pozycję w klasie A2. Druga lokata na trzecim przejeździe odcinka w Stryszowie oraz wygrany Power Stage w Suchej Beskidzkiej nie spowodował żadnych zmian i tym samym Hawro i Kolaczek dojechali do mety na czwartej pozycji w klasyfikacji drugiej rundy RSMŚl i RMP oraz trzecim miejscu w klasie do 1600 cm3.

Drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i Rajdowych Mistrzostw Południa w sezonie 2022 wygrali Łukasz Mrozek i Marek Wolski w Renault Clio Sport, a w klasyfikacji generalnej Valvoline 2. Rajdu Małopolskiego bezkonkurencyjni okazali się Dariusz Poloński i Łukasz Sitek w Volkswagenie Polo GTI R5.

Skuteczna pogoń w drugiej części rajdu pozwoliła Maćkowi i Wojtkowi utrzymać prowadzenie w Mistrzostwach Śląska w klasyfikacji generalnej i w klasie A2, a w Mistrzostwach Południa do pierwszego miejsca w swojej kategorii, dołożyli prowadzenie w ogólnej klasyfikacji. Tym samym duet jadący Hondą Civic VTi z Kostka Serwis Motorsport prowadzi w pięciu różnych klasyfikacjach, gdyż Hawro i Kolaczek dodatkowo prowadzą w klasyfikacji klasy PRO3 w cyklu Tarmac Masters po trzech tegorocznych rundach.

Następną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i Rajdowych Mistrzostw Południa w sezonie 2022 będzie 10. Rajd Mikołowsko-Żorski, który planowany jest w dniach 9-10 września b.r.

Klasyfikacja Valvoline 2. Rajdu Małopolskiego (stawka punktująca w kl. gen. RSMŚl i RMP):

 1. Łukasz Mrozek/Marek Wolski (Renault Clio Sport, 1. w A1) 42:58.3
 2. Marcin Pogorzelski/Krzysztof Grzesik (Citroen C2 VTS, 1. w A2) +4.6
 3. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska (Honda Civic VTi, 2. w A2) +20.7
 4. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 3. w A2) +50.1
 5. Grzegorz Pasterak/Adam Gładysz (Honda Civic Type-R, 2. w A1) +2:08.3
 6. Michał Schmidt/Marcin Lentner (Renault Clio Sport, 3. w A1) +3:33.1
 7. Damian Boncela/Jacek Wasilewski (Kia Picanto II, 1. w RN3) +4:48.5
 8. Maciej Krzaczyński/Piotr Krzaczyński (Honda Civic, 4. w A2) +5:01.3
 9. Piotr Plata/Szymon Kozakiewicz (Fiat Seicento Sporting, 5. w A2) +5:55.7
 10. Rafał Wyderka/Andrzej Mrowczyk (Kia Picanto III, 2. w RN3) +6:07.6
 11. Marcin Biernat/Alicja Biernat (Peugeot 206, 1. w PPC) +6:39.3

Klasyfikacja generalna Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2022 po dwóch rundach (czołowa szóstka):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 59 pkt
 2. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska 48 pkt
 3. Łukasz Mrozek/Marek Wolski 47 pkt
 4. Marcin Pogorzelski 46 pkt
 5. Grzegorz Pasterak/Adam Gładysz 27 pkt
 6. Maciej Watras/Kamil Kluczewski 25 pkt

Klasyfikacja RSMŚl w klasie A2 po dwóch rundach (czołowa trójka):

 1. Hawro/Kolaczek 61 pkt
 2. Pogorzelski 58 pkt
 3. Gluza/Klaczańska 55 pkt

Klasyfikacja generalna Rajdowych Mistrzostw Południa 2022 po dwóch rundach (czołowa dziesiątka):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 52 pkt
 2. Krzysztof Stańdo/Dariusz Gurdziołek 35 pkt
 3. Łukasz Mrozek/Marek Wolski 34 pkt
 4. Marcin Pogorzelski/Krzysztof Grzesik 27 pkt
 5. Piotr Plata/Szymon Kozakiewicz 26 pkt
 6. Aleksander Kołodziej/Paweł Hojdem 24 pkt
 7. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska 23 pkt
 8. Dominik Ziobro/Jakub Kaszuba 21 pkt
 9. Rafał Wyderka/Andrzej Mrowczyk 21 pkt
 10. Grzegorz Pasterak/Adam Gładysz 18 pkt

Klasyfikacja RMP w klasie A2 po dwóch rundach:

 1. Hawro/Kolaczek 61 pkt
 2. Plata/Kozakiewicz 46 pkt
 3. Pogorzelski/Grzesik 34 pkt
 4. Gluza/Klaczańska 27 pkt
 5. Krzaczyński/Krzaczyński 21 pkt

fot. na stronie głównej: Tomasz Dębski

video: MaxxSport