W dniach 28-29 maja 2022 r. odbyła się najważniejsza impreza Automobilklubu Opolskiego i w województwie opolskim, czyli 53. Rajd Festiwalowy, pierwsza tegoroczna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska (RO) oraz druga w tym roku eliminacja Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska (SKJS).

Wśród 65 załóg, które stanęły na starcie rajdu, trzy reprezentowały Nasz Klub. Do obrony tytułu Rajdowego Mistrza Śląska w klasyfikacji generalnej przystąpili jadący Hondą Civic VTi piątej generacji Maciej Hawro i Nasz Reprezentant, Wojciech Kolaczek, natomiast w Super KJS-ie o jak najlepszy wynik walczyli Witold Szydziak i Mateusz Wójcik jadący świeżo zakupioną Hondą Civic VTi szóstej generacji oraz lider RSPŚ w klasie 3 po pierwszej rundzie, Piotr Wołowiec jadący takim samym autem co załoga nr 1, lecz tym razem pilotował go Bartosz Namaczyński.

Rajd rozpoczął się od miejskiego odcinka super specjalnego “Debiuty” o długości 1,85 km rozgrywanego w sobotę w Opolu. Hawro i Kolaczek rozpoczęli spokojnie rajd, uzyskując piąty czas w stawce RSMŚl, tracąc 1,9 sekundy do pierwszych liderów rajdu, Macieja Watrasa i Kamila Kluczewskiego w Renault Clio Sport oraz 0,2 sekundy do liderów klasy A2 po OS 1, Marcina Gluzy i Kamili Klaczańskiej w kolejnym Civicu piątej generacji. Dla stawki SKJS miejski Prolog nie liczył się do klasyfikacji generalnej, ale był obowiązkowy dla wszystkich uczestników. Szydziak i Wójcik zajęli dziewiąte miejsce (3. w klasie 2), a Wołowiec i Namaczyński uzyskali siedemnasty rezultat (3. w klasie 3).

W niedzielę na załogi czekały trzykrotnie przejeżdżane odcinki: “Superjedynki” (Poręba – Zdzieszowice) o długości 10 km oraz “Premiery” (Kadłub – Spórok) o długości 6 km. Aktualni Mistrzowie Śląska dobrze rozpoczęli niedzielne zmagania, uzyskując drugi czas na OS 2, po czym awansowali na trzecią pozycję i pierwsze miejsce w klasie A2, które utrzymali po czwartym miejscu na OS 3. Po pierwszej pętli Hawro i Kolaczek tracili 8,1 sekundy do prowadzących w rajdzie Krzysztofa Stańdo i Dariusza Gurdziołka oraz 3,8 sekundy do Macieja Watrasa i Kamila Kluczewskiego (obie załogi w Renault Clio Sport).

Dla załóg startujących w RSPŚ wyżej wspomniane próby liczyły odpowiednio 4,15 km oraz 4,12 km i każda z nich przebiegała w obrębie jednej miejscowości (“Superjedynki” – Poręba i “Premiery” – Kadłub). Znakomicie prawdziwe ściganie zaczęli Witold Szydziak i Mateusz Wójcik, którzy dwukrotnie zajęli na poszczególnych próbach drugie miejsce, a to sumarycznie dało prowadzenie po pierwszej części rywalizacji. Dużo mniej szczęścia mieli natomiast Piotr Wołowiec i Bartosz Namaczyński, którzy na PS 1 uszkodzili zawieszenie w swojej Hondzie i tym samym przedwcześnie zakończyli swój udział w rajdzie.

Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek znakomicie rozpoczęli drugą pętlę, od zwycięstwa na drugim przejeździe “Superjedynek”, dzięki czemu awansowali na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej RSMŚl, przeskakując w wynikach załogą Watras/Kluczewski, a drugi wynik na OS 5 “Premiery” wzmocnił reprezentantów Automobilklubu Rzeszowskiego i Opolskiego na pozycji wiceliderów po drugiej pętli, a strata do liderujących Stańdy i Gurdziołka zmalała do 7,4 sekundy. Różne przygody konkurentów wykorzystywali Szydziak i Wójcik, którzy znowu zajęli drugie miejsca na poszczególnych próbach i tym samym utrzymali prowadzenie w klasyfikacji generalnej SKJS, mając 13,2 sekundy przewagi nad inną opolską załogą, Maciej Szczudło/Amelia Ryppa w Renault Clio Sport.

Ostatnia pętla była decydująca o losach zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Na przedostatnim odcinku specjalnym awaria techniczna w Clio załogi Stańdo/Gurdziołek przesuwa załogę Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek na pozycję liderów w generalce, którą uwydatnili zwycięstwem na OS 6, a wygrana na Power Stage’u dała załodze jadącej Hondą Civic VTi serwisowanej Kostka Serwis Motorsport nie tylko zwycięstwo w 53. Rajdzie Festiwalowym w klasyfikacji generalnej i w klasie A2, ale także komplet punktów w obu klasyfikacjach – 30 za zwycięstwo i 5 za wygrany finałowy oes.

Mimo bezpiecznej przewagi po czterech próbach sprawnościowych, Witold Szydziak i Mateusz Wójcik przyspieszyli, by zaliczyć na swoje konto co najmniej jedną wygraną próbę sprawnościową. Okazało się, że Opolanie byli najszybsi na obu finałowych próbach, dzięki czemu odnieśli swój największy sukces w karierze, czyli zwycięstwo w 53. Rajdzie Festiwalowym w klasyfikacji Super KJS. Oczywiście, prócz pierwszego miejsca w generalce, Szydziak i Wójcik zwyciężyli w klasie 2 (do 1600 cm3).

Warto wspomnieć o sukcesach innych reprezentantów Opolszczyzny, którzy przez wiele lat startowali w naszych imprezach, m.in. w cyklu Kierowca Roku Opolszczyzny: Maciej Szczudło i Amelia Ryppa zwyciężyli w klasie 1 (do 2000 cm3) i zajęli w klasyfikacji generalnej trzecią pozycję, nieznacznie przegrywając drugie miejsce z Rafałem Borskim i Anną Chowaniec w Hondzie Civic VTi. Na podium w swoich klasach stanęli jeszcze wielokrotni Mistrzowie KRO w klasie 1, Tomasz Kunecki i Mateusz Marynik jadący Kią Picanto, którzy zajęli trzecie miejsce w klasie 3 (do 1400 cm3), a także Artur Kulpa i Tomasz Kołodyński w jedynym w stawce Fiacie 126p, którzy uplasowali się na drugiej pozycji w klasie Retro. Damian Wieczorek i Karol Piasecki jadący Hondą Civic VTi szóstej generacji zajęli siódmą pozycję w silnie obsadzonej klasie 2 oraz jedenaste miejsce w ogólnej klasyfikacji Super KJS.

Po dwóch rundach RSPŚ Witold Szydziak i Mateusz Wójcik zajmują czwarte miejsce zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasie 2, a mimo braku mety, Piotr Wołowiec utrzymał fotel lidera w klasie 3.

Klasyfikacja generalna 53. Rajdu Festiwalowego – pierwsza dziesiątka RSMŚl:

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 1. w A2) 30:55.2
 2. Maciej Watras/Kamil Kluczewski (Renault Clio Sport, 1. w A1) +22.7
 3. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska (Honda Civic VTi, 2. w A2) +40.6
 4. Aleksander Kołodziej/Paweł Hojdem (Renault Clio III RS, 1. w RN1) +41.4
 5. Marcin Pogorzelski/Piotr Bywalec (Citroen C2 VTS, 3. w A2) +44.1
 6. Kamil Kawalec/Sebastian Krzyżowski (Renault Clio III RS, 2. w RN1) +49.3
 7. Łukasz Mrozek/Marek Wolski (Renault Clio Sport, 2. w A1) +1:33.9
 8. Kamil Bronikowski/Tomasz Tkacz (Renault Clio Sport, 3. w A1) +1:52.6
 9. Grzegorz Pasterak/Adam Gładysz (Honda Civic Type-R, 4. w A1) +2:34.0
 10. Dawid Wenta/Janusz Wołek (Citroen Saxo VTS, 1. w PPC) +3:56.1

Klasyfikacja generalna 53. Rajdu Festiwalowego – pierwsza dziesiątka RSPŚ:

 1. Witold Szydziak/Mateusz Wójcik (Honda Civic VTi, 1. w K2) 16:00.2
 2. Rafał Borski/Anna Chowaniec (Honda Civic VTi, 2. w K2) +24.5
 3. Maciej Szczudło/Amelia Ryppa (Renault Clio Sport, 1. w K1) +25.1
 4. Piotr Pastuła/Mateusz Czekaj (Honda Civic VTi, 3. w K2) +25.8
 5. Michał Brzóska/Joanna Brzóska-Duda (Renault Clio Sport, 2. w K1) +26.8
 6. Andrzej Szewczyk/Daniel Baron (Peugeot 206 S16, 3. w K1) +39.5
 7. Jacek Bieszczad/Paweł Piczak (Honda Civic Type-R, 4. w K1) +43.2
 8. Marcin Bal/Alicja Mulawka (Citroen C2 VTS, 4. w K2) +43.9
 9. Tomasz Kobylański/Adam Klimasara (Citroen C2 VTS, 5. w K2) +45.8
 10. Rafał Jaroszewski/Jakub Drewniak (Honda Civic, 6. w K2) +48.9

fot. Jakub Rozmus

video: MaxxSport