W dniach 28-29 maja 2022 r. odby艂a si臋 najwa偶niejsza impreza Automobilklubu Opolskiego i w wojew贸dztwie opolskim, czyli 53. Rajd Festiwalowy, pierwsza tegoroczna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw 艢l膮ska (RO) oraz druga w tym roku eliminacja Rajdowego Samochodowego Pucharu 艢l膮ska (SKJS).

W艣r贸d 65 za艂贸g, kt贸re stan臋艂y na starcie rajdu, trzy reprezentowa艂y Nasz Klub. Do obrony tytu艂u Rajdowego Mistrza 艢l膮ska w klasyfikacji generalnej przyst膮pili jad膮cy Hond膮 Civic VTi pi膮tej generacji Maciej Hawro i Nasz Reprezentant, Wojciech Kolaczek, natomiast w Super KJS-ie o jak najlepszy wynik walczyli Witold Szydziak i Mateusz W贸jcik jad膮cy 艣wie偶o zakupion膮 Hond膮 Civic VTi sz贸stej generacji oraz lider RSP艢 w klasie 3 po pierwszej rundzie, Piotr Wo艂owiec jad膮cy takim samym autem co za艂oga nr 1, lecz tym razem pilotowa艂 go Bartosz Namaczy艅ski.

Rajd rozpocz膮艂 si臋 od miejskiego odcinka super specjalnego „Debiuty” o d艂ugo艣ci 1,85 km rozgrywanego w sobot臋 w Opolu. Hawro i Kolaczek rozpocz臋li spokojnie rajd, uzyskuj膮c pi膮ty czas w stawce RSM艢l, trac膮c 1,9 sekundy do pierwszych lider贸w rajdu, Macieja Watrasa i Kamila Kluczewskiego w Renault Clio Sport oraz 0,2 sekundy do lider贸w klasy A2 po OS 1, Marcina Gluzy i Kamili Klacza艅skiej w kolejnym Civicu pi膮tej generacji. Dla stawki SKJS miejski Prolog nie liczy艂 si臋 do klasyfikacji generalnej, ale by艂 obowi膮zkowy dla wszystkich uczestnik贸w. Szydziak i W贸jcik zaj臋li dziewi膮te miejsce (3. w klasie 2), a Wo艂owiec i Namaczy艅ski uzyskali siedemnasty rezultat (3. w klasie 3).

W niedziel臋 na za艂ogi czeka艂y trzykrotnie przeje偶d偶ane odcinki: „Superjedynki” (Por臋ba – Zdzieszowice) o d艂ugo艣ci 10 km oraz „Premiery” (Kad艂ub – Sp贸rok) o d艂ugo艣ci 6 km. Aktualni Mistrzowie 艢l膮ska dobrze rozpocz臋li niedzielne zmagania, uzyskuj膮c drugi czas na OS 2, po czym awansowali na trzeci膮 pozycj臋 i pierwsze miejsce w klasie A2, kt贸re utrzymali po czwartym miejscu na OS 3. Po pierwszej p臋tli Hawro i Kolaczek tracili 8,1 sekundy do prowadz膮cych w rajdzie Krzysztofa Sta艅do i Dariusza Gurdzio艂ka oraz 3,8 sekundy do Macieja Watrasa i Kamila Kluczewskiego (obie za艂ogi w Renault Clio Sport).

Dla za艂贸g startuj膮cych w RSP艢 wy偶ej wspomniane pr贸by liczy艂y odpowiednio 4,15 km oraz 4,12 km i ka偶da z nich przebiega艂a w obr臋bie jednej miejscowo艣ci („Superjedynki” – Por臋ba i „Premiery” – Kad艂ub). Znakomicie prawdziwe 艣ciganie zacz臋li Witold Szydziak i Mateusz W贸jcik, kt贸rzy dwukrotnie zaj臋li na poszczeg贸lnych pr贸bach drugie miejsce, a to sumarycznie da艂o prowadzenie po pierwszej cz臋艣ci rywalizacji. Du偶o mniej szcz臋艣cia mieli natomiast Piotr Wo艂owiec i Bartosz Namaczy艅ski, kt贸rzy na PS 1 uszkodzili zawieszenie w swojej Hondzie i tym samym przedwcze艣nie zako艅czyli sw贸j udzia艂 w rajdzie.

Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek znakomicie rozpocz臋li drug膮 p臋tl臋, od zwyci臋stwa na drugim przeje藕dzie „Superjedynek”, dzi臋ki czemu awansowali na drug膮 pozycj臋 w klasyfikacji generalnej RSM艢l, przeskakuj膮c w wynikach za艂og膮 Watras/Kluczewski, a drugi wynik na OS 5 „Premiery” wzmocni艂 reprezentant贸w Automobilklubu Rzeszowskiego i Opolskiego na pozycji wicelider贸w po drugiej p臋tli, a strata do lideruj膮cych Sta艅dy i Gurdzio艂ka zmala艂a do 7,4 sekundy. R贸偶ne przygody konkurent贸w wykorzystywali Szydziak i W贸jcik, kt贸rzy znowu zaj臋li drugie miejsca na poszczeg贸lnych pr贸bach i tym samym utrzymali prowadzenie w klasyfikacji generalnej SKJS, maj膮c 13,2 sekundy przewagi nad inn膮 opolsk膮 za艂og膮, Maciej Szczud艂o/Amelia Ryppa w Renault Clio Sport.

Ostatnia p臋tla by艂a decyduj膮ca o losach zwyci臋stwa w klasyfikacji generalnej. Na przedostatnim odcinku specjalnym awaria techniczna w Clio za艂ogi Sta艅do/Gurdzio艂ek przesuwa za艂og臋 Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek na pozycj臋 lider贸w w generalce, kt贸r膮 uwydatnili zwyci臋stwem na OS 6, a wygrana na Power Stage’u da艂a za艂odze jad膮cej Hond膮 Civic VTi serwisowanej Kostka Serwis Motorsport nie tylko zwyci臋stwo w 53. Rajdzie Festiwalowym w klasyfikacji generalnej i w klasie A2, ale tak偶e komplet punkt贸w w obu klasyfikacjach – 30 za zwyci臋stwo i 5 za wygrany fina艂owy oes.

Mimo bezpiecznej przewagi po czterech pr贸bach sprawno艣ciowych, Witold Szydziak i Mateusz W贸jcik przyspieszyli, by zaliczy膰 na swoje konto co najmniej jedn膮 wygran膮 pr贸b臋 sprawno艣ciow膮. Okaza艂o si臋, 偶e Opolanie byli najszybsi na obu fina艂owych pr贸bach, dzi臋ki czemu odnie艣li sw贸j najwi臋kszy sukces w karierze, czyli zwyci臋stwo w 53. Rajdzie Festiwalowym w klasyfikacji Super KJS. Oczywi艣cie, pr贸cz pierwszego miejsca w generalce, Szydziak i W贸jcik zwyci臋偶yli w klasie 2 (do 1600 cm3).

Warto wspomnie膰 o sukcesach innych reprezentant贸w Opolszczyzny, kt贸rzy przez wiele lat startowali w naszych imprezach, m.in. w cyklu Kierowca Roku Opolszczyzny: Maciej Szczud艂o i Amelia Ryppa zwyci臋偶yli w klasie 1 (do 2000 cm3) i zaj臋li w klasyfikacji generalnej trzeci膮 pozycj臋, nieznacznie przegrywaj膮c drugie miejsce z Rafa艂em Borskim i Ann膮 Chowaniec w Hondzie Civic VTi. Na podium w swoich klasach stan臋li jeszcze wielokrotni Mistrzowie KRO w klasie 1, Tomasz Kunecki i Mateusz Marynik jad膮cy Ki膮 Picanto, kt贸rzy zaj臋li trzecie miejsce w klasie 3 (do 1400 cm3), a tak偶e Artur Kulpa i Tomasz Ko艂ody艅ski w jedynym w stawce Fiacie 126p, kt贸rzy uplasowali si臋 na drugiej pozycji w klasie Retro. Damian Wieczorek i Karol Piasecki jad膮cy Hond膮 Civic VTi sz贸stej generacji zaj臋li si贸dm膮 pozycj臋 w silnie obsadzonej klasie 2 oraz jedenaste miejsce w og贸lnej klasyfikacji Super KJS.

Po dw贸ch rundach RSP艢 Witold Szydziak i Mateusz W贸jcik zajmuj膮 czwarte miejsce zar贸wno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasie 2, a mimo braku mety, Piotr Wo艂owiec utrzyma艂 fotel lidera w klasie 3.

Klasyfikacja generalna 53. Rajdu Festiwalowego – pierwsza dziesi膮tka RSM艢l:

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 1. w A2) 30:55.2
 2. Maciej Watras/Kamil Kluczewski (Renault Clio Sport, 1. w A1) +22.7
 3. Marcin Gluza/Kamila Klacza艅ska (Honda Civic VTi, 2. w A2) +40.6
 4. Aleksander Ko艂odziej/Pawe艂 Hojdem (Renault Clio III RS, 1. w RN1) +41.4
 5. Marcin Pogorzelski/Piotr Bywalec (Citroen C2 VTS, 3. w A2) +44.1
 6. Kamil Kawalec/Sebastian Krzy偶owski (Renault Clio III RS, 2. w RN1) +49.3
 7. 艁ukasz Mrozek/Marek Wolski (Renault Clio Sport, 2. w A1) +1:33.9
 8. Kamil Bronikowski/Tomasz Tkacz (Renault Clio Sport, 3. w A1) +1:52.6
 9. Grzegorz Pasterak/Adam G艂adysz (Honda Civic Type-R, 4. w A1) +2:34.0
 10. Dawid Wenta/Janusz Wo艂ek (Citroen Saxo VTS, 1. w PPC) +3:56.1

Klasyfikacja generalna 53. Rajdu Festiwalowego – pierwsza dziesi膮tka RSP艢:

 1. Witold Szydziak/Mateusz W贸jcik (Honda Civic VTi, 1. w K2) 16:00.2
 2. Rafa艂 Borski/Anna Chowaniec (Honda Civic VTi, 2. w K2) +24.5
 3. Maciej Szczud艂o/Amelia Ryppa (Renault Clio Sport, 1. w K1) +25.1
 4. Piotr Pastu艂a/Mateusz Czekaj (Honda Civic VTi, 3. w K2) +25.8
 5. Micha艂 Brz贸ska/Joanna Brz贸ska-Duda (Renault Clio Sport, 2. w K1) +26.8
 6. Andrzej Szewczyk/Daniel Baron (Peugeot 206 S16, 3. w K1) +39.5
 7. Jacek Bieszczad/Pawe艂 Piczak (Honda Civic Type-R, 4. w K1) +43.2
 8. Marcin Bal/Alicja Mulawka (Citroen C2 VTS, 4. w K2) +43.9
 9. Tomasz Kobyla艅ski/Adam Klimasara (Citroen C2 VTS, 5. w K2) +45.8
 10. Rafa艂 Jaroszewski/Jakub Drewniak (Honda Civic, 6. w K2) +48.9

fot. Jakub Rozmus

video: MaxxSport