Reprezentant Naszego Klubu, Wojciech Kolaczek w tym roku startuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach 艢l膮ska jako pilot Macieja Hawro, Mistrza 艢l膮ska w klasie PPC z 2019 roku. W tym roku rajdow膮 broni膮 tej za艂ogi jest Honda Civic VTi przygotowana przez stajni臋 Kostka Serwis Motorsport. Co ciekawe, tym samym autem Damian Kostka i Mateusz Martynik zdobyli tytu艂 Rajdowych Mistrz贸w 艢l膮ska w sezonie 2018.

Festiwalowy na start

Pierwszym tegorocznym startem za艂ogi Hawro/Kolaczek by艂a najwa偶niejsza impreza Automobilklubu Opolskiego, czyli 52. Rajd Festiwalowy (5-6 czerwca), kt贸ry zainaugurowa艂 zmagania w RSM艢l w bie偶膮cym roku.

Podkarpacko-艣l膮ska za艂oga zacz臋艂a rajd od dwunastego czasu na sobotnim odcinku superspecjalnym Debiuty rozgrywanym w Opolu. Nast臋pnego dnia Hawro i Kolaczek wzi臋li si臋 za odrabianie strat, czego wynikiem by艂y czasy w czo艂owej pi膮tce stawki walcz膮cej o Mistrzostwo 艢l膮ska oraz awans na dziesi膮t膮 pozycj臋 w generalce i czwarte miejsce w klasie 2. Drugie przejazdy odcink贸w Superjedynki (Zdzieszowice – G贸ra 艣w. Anny) i Premiery (Por臋ba) da艂y znacz膮cy progres w klasyfikacji generalnej (awans z 10. na 6. miejsce) oraz wskoczenie na podium klasy do 1600 cm3.

Ostatnia p臋tla by艂a w wykonaniu za艂ogi Hawro/Kolaczek znakomita. Na pierwszym oesie byli najszybsi w klasie 2 oraz drudzy w generalce, dzi臋ki czemu mieli du偶e szanse na podium w generalce. Do pe艂ni szcz臋艣cia w postaci pierwszej tr贸jki zabrak艂o niewiele, bo po powt贸rce z poprzedniego oesu awansowali na czwarte miejsce w ca艂ym rajdzie oraz drugie miejsce w swojej grupie. Trzecich w klasie Grzegorza Ciombora i Macieja Miklaszewskiego pokonali o zaledwie 0,2 sekundy, a trzeci膮 pozycj臋 zaj臋t膮 przez za艂og臋 Sta艅do/Gurdzio艂ek przegrali o jedynie 0,8 sekundy.

Klasyfikacja 52. Rajdu Festiwalowego (pierwsza dziesi膮tka RSM艢l):

 1. Rafa艂 Piotrowski/Adrian Mroszczyk (Renault Clio Sport, 1. w kl. 1) 13:13.6
 2. Kajetan 艢wider/Marcin Borycki (Honda Civic VTi, 1. w kl. 2) +5.7
 3. Krzysztof Sta艅do/Dariusz Gurdzio艂ek (Renault Clio Sport, 2. w kl. 1) +5.8
 4. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 2. w kl. 2) +6.6
 5. Grzegorz Ciombor/Maciej Miklaszewski (Honda Civic VTi, 3. w kl. 2) +6.8
 6. Maciej Watras/Kamil Kluczewski (Renault Clio Sport, 3. w kl. 1) +7.0
 7. Sebastian Bojdo艂/Andrzej Mrowczyk (Renault Clio RS, 1. w RallyN1) +10.4
 8. Kamil Kawalec/Sebastian Krzy偶owski (Renault Clio RS, 2. w RallyN1) +13.6
 9. Bartosz B膮k/Pawe艂 Daniec (Honda Civic Type-R, 4. w kl. 1) +14.4
 10. Micha艂 Schmidt/Marcin Lentner (Renault Clio Sport, 5. w kl. 1) +23.9

Deszcz rozdaj膮cy karty w Ma艂opolsce

Drug膮 ods艂on膮 艣l膮skiego czempionatu w sezonie 2021 by艂 Valvoline 1. Rajd Ma艂opolski (30-31 lipca) rozgrywany na kr臋tych i trudnych technicznie trasach zlokalizowanych wok贸艂 Suchej Beskidzkiej. Dodatkowym utrudnieniem by艂 padaj膮cy deszcz, kt贸ry da艂 si臋 we znaki wielu czo艂owym za艂ogom.

Podobnie jak na Festiwalowym, imprez臋 zainaugurowa艂 odcinek miejski zlokalizowany w Makowie Podhala艅skim. Na tej pr贸bie Hawro i Kolaczek uplasowali si臋 na dziewi膮tej pozycji w generalce RSM艢l i trzecim miejscu w klasie do 1600 cm3, lecz prawdziwe oesy w Przys艂opie i Suchej Beskidzkiej rozgrywane nast臋pnego dnia mia艂y zweryfikowa膰 prawdziwe umiej臋tno艣ci za艂贸g.

Pierwsza cz臋艣膰 by艂a dla za艂ogi jad膮cej Hond膮 Civic VTi pi膮tej generacji znakomita, bo ju偶 po pierwszym sobotnim oesie wyszli na prowadzenie w swojej klasie i zajmowali trzecie miejsce w RSM艢l. Po ka偶dym z dw贸ch nast臋pnych oes贸w stopniowo pi臋li si臋 w g贸r臋 og贸lnej klasyfikacji, a po zwyci臋stwie na drugim przeje藕dzie OS Przys艂op prowadzili w 艣l膮skim czempionacie. Odcinek specjalny Sucha Beskidzka wysz艂a w wykonaniu podkarpacko-艣l膮skiej za艂ogi s艂abiej, w wyniku czego spadli na trzeci膮 pozycj臋 w generalce i drug膮 w klasie 2.

Ostatnia p臋tla nie przynios艂a 偶adnych zmian i w ten spos贸b Hawro i Kolaczek odebrali puchary za drugie miejsce w klasie do 1600 cm3, kt贸r膮 wygrali Szymon Kalczy艅ski i S艂awomir Ko艂odziej, oraz trzecie w ca艂ym rajdzie. Dzi臋ki zdobytym punktom oraz niepowodzeniu najgro藕niejszych konkurent贸w, za艂oga Automobilklubu Rzeszowskiego i Automobilklubu Opolskiego obj臋艂a prowadzenie zar贸wno w klasyfikacji generalnej, jak i w ca艂ym rajdzie.

Klasyfikacja Valvoline 1. Rajdu Ma艂opolskiego (pierwsza dziesi膮tka RSM艢l):

 1. Micha艂 Rokita/Rafa艂 艢l臋czka (Renault Clio Sport, 1. w kl. 1) 17:13.8
 2. Szymon Kalczy艅ski/S艂awomir Ko艂odziej (Honda Civic, 1. w kl. 2) +4.2
 3. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 2. w kl. 2) +11.0
 4. Maciej Watras/Kamil Kluczewski (Renault Clio Sport, 2. w kl. 1) +22.0
 5. Konrad Dukat/Mieczys艂aw Kalczy艅ski (Renault Clio Sport, 3. w kl. 1) +26.8
 6. Dariusz Badura/Janusz Wo艂ek (Honda Civic VTi, 3. w kl. 2) +30.4
 7. Grzegorz Ciombor/Maciej Miklaszewski (Honda Civic VTi, 4. w kl. 2) +47.5
 8. 艁ukasz Mrozek/Pawe艂 Piczak (Renault Clio Sport, 4. w kl. 1) +49.4
 9. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio Sport, 5. w kl. 1) +53.4
 10. Krzysztof Sta艅do/Dariusz Gurdzio艂ek (Renault Clio Sport, 6. w kl. 1) +56.1

Rzeszowska kopia z Ma艂opolski

Tydzie艅 po zmaganiach wok贸艂 Suchej Beskidzkiej przyszed艂 czas na kolejn膮 eliminacj臋 RSM艢l, czyli 7. Rajd Rzeszowiak (6-7 sierpnia), kt贸ry by艂 rozgrywany w ramach MARMA 30. Rajdu Rzeszowskiego, czwartej rundy ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W przeciwie艅stwie do opolskiej i ma艂opolskiej eliminacji 艣l膮skiego czempionatu, rzeszowska impreza, ze wzgl臋du na wi臋ksz膮 d艂ugo艣膰 odcink贸w specjalnych, by艂a zaliczana do kategorii I, gdzie mo偶na zdoby膰 wi臋ksz膮 liczb臋 punkt贸w.

Pierwsza p臋tla sta艂a pod znakiem stabilno艣ci, gdy偶 liderzy punktacji zajmowali na poszczeg贸lnych oesach odpowiednio trzeci膮 (OS 1 Pstr膮gowa), czwart膮 (OS 2 Szkodna), pi膮t膮 (OS 3 Zagorzyce) i jeszcze raz czwart膮 (OSS 4 Rzesz贸w) pozycj臋, co da艂o czwart膮 pozycj臋 na p贸艂metku rywalizacji, mimo drobnych problem贸w z samochodem.

W drugiej cz臋艣ci Hawro i Kolaczek znacz膮co podkr臋cili tempo, dzi臋ki czemu wzmocnili czwarte miejsce w generalce i drugie w klasie do 1600 cm3, a po odpadni臋ciu za艂ogi Piotrowski/Mroszczyk wskoczyli o oczko wy偶ej w og贸lnej klasyfikacji. Dodatkowo punktowany ostatni odcinek specjalny Zagorzyce by艂 popisem 艂a艅cucko-zaborza艅skiej ekipy, kt贸ra ten oes wygra艂a i dzi臋ki temu do punktacji generalki oraz klasy dopisa艂a dodatkowe 5 oczek, kt贸re mog膮 by膰 decyduj膮ce w ko艅cowym rozrachunku.

Najlepsi w ca艂ym rajdzie byli Micha艂 Rokita i Rafa艂 艢l臋czka w Renault Clio Sport, kt贸rzy powt贸rzyli ma艂opolski sukces tydzie艅 wcze艣niej i dzi臋ki temu s膮 drudzy, zaledwie cztery oczka za lideruj膮c膮 w punktacji za艂og膮 Hawro/Kolaczek. W klasie 2 po raz drugi w tym roku najlepsi byli Kajetan 艢wider i Marcin Borycki, kt贸rzy b臋d膮 najgro藕niejszymi rywalami reprezentant贸w Automobilklubu Rzeszowskiego i Automobilklubu Opolskiego w walce o mistrzowski tytu艂 w klasie do 1600 cm3, lecz tu r贸偶nica wynosi ju偶 15 punkt贸w. Kolejn膮 rund膮 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw 艢l膮ska 2021 b臋dzie 9. Rajd Miko艂owsko-呕orski, kt贸ry odb臋dzie si臋 w najbli偶szy weekend (10-11 wrze艣nia).

Klasyfikacja 7. Rajdu Rzeszowiak (pierwsza dziesi膮tka RSM艢l):

 1. Micha艂 Rokita/Rafa艂 艢l臋czka (Renault Clio Sport, 1. w kl. 1) 30:45.5
 2. Kajetan 艢wider/Marcin Borycki (Honda Civic VTi, 1. w kl. 2) +12.7
 3. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 2. w kl. 2) +23.3
 4. Dariusz Badura/Janusz Wo艂ek (Honda Civic VTi, 3. w kl. 2) +47.9
 5. Konrad Dukat/Mieczys艂aw Kalczy艅ski (Renault Clio Sport, 2. w kl. 1) +1:28.4
 6. Szymon Kalczy艅ski/Rafa艂 Goldman (Honda Civic, 4. w kl. 2) +1:59.1
 7. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio Sport, 3. w kl. 1) +2:21.5
 8. Kamil Kawalec/Sebastian Krzy偶owski (Renault Clio RS, 1. w RallyN1) +2:28.9
 9. Marcin Gluza/Kamila Klacza艅ska (Honda Civic, 5. w kl. 2) +3:15.5
 10. Jan Listewnik/Marcin Pasek (Peugeot 106 S16, 1. w kl. PPC) +3:27.0

Klasyfikacja generalna RSM艢l 2021 po trzech rundach (pierwsza dziesi膮tka):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 60 pkt
 2. Micha艂 Rokita/Rafa艂 艢l臋czka 56 pkt
 3. Kajetan 艢wider/Marcin Borycki 45 pkt
 4. Szymon Kalczy艅ski 38 pkt
 5. Dariusz Badura/Janusz Wo艂ek 31 pkt
 6. Konrad Dukat/Mieczys艂aw Kalczy艅ski 27 pkt
 7. Maciej Watras/Kamil Kluczewski 24 pkt
 8. Rafa艂 Piotrowski/Adrian Mroszczyk 23 pkt
 9. Krzysztof Sta艅do/Dariusz Gurdzio艂ek 21 pkt
 10. Grzegorz Ciombor/Maciej Miklaszewski 18 pkt

Klasyfikacja RSM艢l w klasie 2 (do 1600 cm3) po trzech rundach (czo艂owa sz贸stka):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 72 pkt
 2. Kajetan 艢wider/Marcin Borycki 57 pkt
 3. Szymon Kalczy艅ski 46 pkt
 4. Marcin Gluza/Kamila Klacza艅ska 43 pkt
 5. Dariusz Badura/Janusz Wo艂ek 42 pkt
 6. Grzegorz Ciombor/Maciej Miklaszewski 33 pkt

W Czechach te偶 jest dobrze

R贸wnie dobrze Nasz Reprezentant spisuje si臋 w silnie obsadzonym Czesko-Morawskim Pucharze Rajdowym (膶MPR). Tam startuje wraz z Januszem Steblem w podobnej Hondzie Civic VTi, a tam rywalizuj膮 o mistrzowski tytu艂 w klasie A2 (do 1600 cm3).

Pierwszym startem w czeskim cyklu by艂 15. Multi-S Radou艌sk谩 Rallye (25-26 czerwca). Na pierwszym oesie pi膮tkowego nocnego etapu uzyskali trzeci czas w swojej klasie, ale na nast臋pnym najgro藕niejsi rywale odpadli z rywalizacji, dzi臋ki czemu Stebel i Kolaczek obj臋li prowadzenie, a drugie przejazdy dw贸ch oes贸w pierwszego dnia zako艅czy艂y si臋 najlepszymi czasami w klasie. W sobot臋 Skoczowsko-zaborza艅ska by艂a najszybsza w A2 na trzech z pi臋ciu odcink贸w specjalnych i nie odda艂a pierwszego zwyci臋stwa w sezonie. Drudzy w klasie, Martin Kamen铆膷ek i Ji艡铆 Paul谩t w m艂odszym Civicu, przegrali o 46,5 sekundy, a trzeci na mecie Karel i Lucie Zenklowie w Toyocie Corolli stracili niemal 2 minuty.

Kolejnym startem za艂ogi Stebel/Kolaczek by艂 20. AUTO IN Rallye 沤elezn茅 hory (14 sierpnia), kt贸ry by艂 trzeci膮 rund膮 膶MPR 2021. Na dziewi臋ciu oesach rozgrywanych jednego dnia za艂oga jad膮ca Hond膮 Civic VTi pi膮tej generacji stopniowo zwi臋ksza艂a tempo, b臋d膮c zawsze w czo艂owej tr贸jce klasy do 1600 cm3, a dzi臋ki niezwyk艂ej regularno艣ci i trzem oesowym zwyci臋stwom odnios艂a w drugim starcie drugie zwyci臋stwo, pokonuj膮c o 20 sekund Kamen铆膷ka i Paul谩ta oraz o nieca艂e 80 sekund Szymona Ga艅czarczyka i S艂awomira Parzyka w podobnym Civicu co Skoczowian.

W pierwszy weekend wrze艣nia odby艂a si臋 2. Podorlick谩 rally, czwarta ods艂ona Czesko-Morawskiego Pucharu Rajdowego. W przeciwie艅stwie od dw贸ch poprzednich start贸w, pocz膮tek w wykonaniu Stebla i Kolaczka nie by艂 zbyt dobry, gdy偶 na pierwszym oesie otrzymali 15-sekundow膮 kar臋 za potr膮cenie szykany i na pozosta艂ych o艣miu eRZetach musieli odrobi膰 straty. Gonitwa zako艅czy艂a si臋 dwoma oesowymi zwyci臋stwami i drugim miejscem w klasie A2 na mecie. Z za艂og膮 Ga艅czarczyk/Parzych przegrali o 23,1 sekundy, a Zenkl贸w pokonali o nieca艂e 45 sekund.

Po czterech rundach Janusz Stebel i Wojciech Kolaczek prowadz膮 w klasie A2 (do 1600 cm3), wyprzedzaj膮c Karela i Lucie Zenkl贸w oraz Martina Kamen铆膷ka i Ji艡铆ego Paul谩ta. Fina艂ow膮 rund膮 czeskiej serii b臋dzie 3. Rallye Krom臎艡铆啪 planowany na 1-2 pa藕dziernika.

fot. Tomasz D臋bski

video: MaxxSport i JNK Studio