W najbliższy weekend (2-3 grudnia b.r.) odbędzie się jubileuszowa, 60. edycja Rajdu Barbórka, który zostanie rozegrany w Warszawie i w okolicach. Po raz kolejny wśród startujących załóg (131 na liście zgłoszeń) znajdzie się reprezentant Automobilklubu Opolskiego Marcin Kozłowski, dla którego będzie to szósty występ w tej prestiżowej imprezie zamykającej sezon sportów motorowych w Polsce.

Namysłowianin oraz jego pilot Jakub Zalega postawili sobie bardzo wysoko poprzeczkę na specjalną, jubileuszową edycję Warszawskiej Barbórki. Wielokrotny Mistrz Polski w wyścigach górskich w klasach historycznych po raz pierwszy zasiądzie za sterami Forda Sierry Cosworth z napędem na cztery koła, którym jeździł m.in. dwukrotny i aktualny Mistrz Polski w Rajdach Historycznych, Marek Suder. Tym samym zgłosili chęć wygrania całego rajdu oraz Kryterium Karowa w klasyfikacji aut historycznych, lecz na starcie pojawi się także czołówka Motul HRSMP, która nie ułatwi namysłowsko-wyszkowskiej załodze zadania. W zeszłym roku Kozłowski wraz z Michałem Jucewiczem jadący tylnonapędową Sierrą zajął w całym rajdzie drugie miejsce w klasie H2 (auta historyczne z napędem na jedną oś i z silnikami powyżej 2000 cm3) oraz czwartą lokatę wśród wszystkich „historyków”, a na Karowej był najszybszy w swojej klasie, a w historycznej generalce zajął drugie miejsce, utrzymując się przez długi czas na prowadzeniu. Miejmy nadzieję, że w tym roku powalczą o jeszcze lepsze wyniki, lecz nie będzie łatwo.

60. Rajd Barbórka rozpocznie się w piątek (2 grudnia) od miejskiego odcinka specjalnego w Pruszkowie, a dzień później (3 grudnia) rywalizacja odbędzie się na Torze Słomczyn, na terenie toru wyścigów konnych na Służewcu oraz w autodromie na warszawskim Bemowie. Całość zakończy niewliczany do klasyfikacji całego rajdu Kryterium Asów na ul. Karowej w Warszawie, do którego zakwalifikuje się 45 najlepszych załóg z całego rajdu.

fot. na stronie głównej: FB Jakub Zalega