Trzy za艂ogi z reprezentantami Automobilklubu Opolskiego stan臋艂y na starcie ProfiAuto 46. Rajdu Cieszy艅ska Barb贸rka, kt贸ry zako艅czy艂 tegoroczne zmagania w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach 艢l膮ska, Rajdowych Mistrzostwach Po艂udnia oraz Rajdowym Samochodowym Pucharze 艢l膮ska. Na 107 ekip, kt贸re przyst膮pi艂y do rywalizacji, czeka艂o sze艣膰 odcink贸w specjalnych, kt贸re w zale偶no艣ci od rodzaju rajdu liczy艂y 46,8 km (RO) oraz 24,6 km (SKJS). Tu偶 przed rajdem spad艂 delikatny 艣nieg, co jeszcze podwy偶szy艂o wysoki stopie艅 trudno艣ci.

O tytu艂y mistrzowskie w RSM艢l oraz RMP walczyli liderzy po czterech rundach Maciej Hawro i reprezentuj膮cy Automobilklub Opolski Wojciech Kolaczek jad膮cy Hond膮 Civic VTi pi膮tej generacji, kt贸rzy mieli szanse jako pierwsi obroni膰 tytu艂 Rajdowych Mistrz贸w 艢l膮ska w klasyfikacji generalnej oraz zdoby膰 tytu艂 Rajdowych Mistrz贸w Po艂udnia. O zwyci臋stwo w Rajdowym Samochodowym Pucharze 艢l膮ska starali si臋 liderzy klasy 2 oraz wiceliderzy generalki, Witold Szydziak i Mateusz W贸jcik, kt贸rzy tym razem wsiedli do Hondy Civic czwartej generacji. Dobr膮 pozycj臋 na koniec sezonu w klasie 3 chcia艂 zdoby膰 Piotr Wo艂owiec jad膮cy Hond膮 Civic pi膮tej generacji, kt贸rego pilotem by艂 po raz kolejny Roman Libera.

Dla aktualnych lider贸w RSM艢l i RMP pierwsza p臋tla by艂a trudna ze wzgl臋du na czyszczenie trasy po 艣niegu, kt贸ry delikatnie spad艂 tu偶 przed imprez膮. Mieli te偶 z ty艂u g艂owy to, 偶e w obydwu cyklach maj膮 du偶膮 przewag臋 i nadmierne ryzyko by艂o w tej sytuacji niewskazane. Mimo tego za艂oga nr 1 radzi艂a sobie ca艂kiem nie藕le, notuj膮c drugi czas na odcinku nazwanym imieniem Zbigniewa Cie艣lara oraz zajmuj膮c czwarte miejsce na pierwszym przeje藕dzie Cisownicy, kt贸ra nazywa艂a si臋 OS ProfiPower. Te wyniki da艂y po dw贸ch odcinkach specjalnych drug膮 pozycj臋 w klasie A2 (do 1600 cm3) i trzeci膮 lokat臋 w klasyfikacji generalnej stawki rywalizuj膮cej o tytu艂y w Mistrzostwach 艢l膮ska oraz Po艂udnia. Tu偶 przed startem okaza艂o si臋, 偶e Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek ju偶 zapewnili sobie triumf w Rajdowych Mistrzostwach Po艂udnia w klasyfikacji generalnej oraz w klasie A2, gdy偶 najgro藕niejsi konkurenci w walce o tytu艂, Marcin Pogorzelski i Krzysztof Grzesik nie przyst膮pili do rywalizacji.

Walk臋 o najwy偶sze laury w RSP艢 dobrze rozpocz臋li Witold Szydziak i Mateusz W贸jcik, kt贸rzy dwukrotnie na pierwszej p臋tli zaj臋li drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, co przy r贸wnej i skutecznej je藕dzie da艂o prowadzenie zar贸wno w generalce, jak i w klasie 2 (do 1600 cm3). Dwa razy sz贸sta lokata w klasie 3 to rezultaty w inauguracyjnej cz臋艣ci rywalizacji za艂ogi Piotr Wo艂owiec/Roman Libera i na takiej te偶 pozycji plasowali si臋 w kategorii do 1400 cm3 po pierwszych dw贸ch pr贸bach sprawno艣ciowych.

Druga cz臋艣膰 rywalizacji by艂a dla za艂ogi Hawro/Kolaczek lepsza i skuteczniejsza. Po ostro偶nym pocz膮tku, na drugiej p臋tli poprawili tempo, co by艂o od razu wida膰 na tabeli wynik贸w. Cho膰 trzecia lokata na drugim przeje藕dzie OS Zbigniewa Cie艣lara wygl膮da w teorii gorzej, ale strata do dwukrotnie najszybszych na tym oesie Marcina Gluzy i Kamili Klacza艅skiej by艂a mniejsza ni偶 przy pierwszym przeje藕dzie. Lecz drugi przejazd s艂ynnej Cisownicy to najlepszy czas w ca艂ej stawce RSM艢l i RMP, co pozwoli艂o odrobi膰 straty i tym samym Hawro i Kolaczek do prowadz膮cych Krzysztofa Sta艅do i Dariusza Gurdzio艂ka tracili 8,3 sekundy, a za艂oga Gluza/Klacza艅ska by艂a tylko 3,7 sekundy przed 艂a艅cucko-zaborsk膮 za艂og膮.

O ile pierwsza p臋tla by艂a znakomita, o tyle druga cz臋艣膰 rywalizacji w Super KJS-ie by艂a du偶o mniej udana dla za艂ogi Szydziak/W贸jcik. Olbrzymia strata na trzeciej pr贸bie spowodowa艂a spadek w klasyfikacji 艂膮cznej i mimo lepszego wyniku na PS 4, wci膮偶 plasowali si臋 w drugiej cz臋艣ci klasyfikacji 艂膮cznej. Ostatecznie, przez przekroczony limit sp贸藕nie艅 Opolanie nie zostali sklasyfikowani w ca艂ym rajdzie w klasyfikacji Super KJS-u. Piotr Wo艂owiec i Roman Libera na dw贸ch pr贸bach drugiej p臋tli zaj臋li dwa razy si贸dme miejsce w swojej klasie i tym samym wci膮偶 okupowali sz贸st膮 lokat臋. Ostatni przejazd pr贸by im. Zbigniewa Cie艣lara by艂 najlepszy w ich wykonaniu, gdy偶 tam zaj臋li czwarte miejsce, co da艂o im awans na pi膮t膮 lokat臋 w klasie do 1400 cm3. Mimo niezbyt korzystnego czasu nadanego po przerwaniu PS 6, Wo艂owiec i Libera utrzymali pi膮t膮 pozycj臋 w klasie 3.

Trzeci przejazd odcinka im. Zbigniewa Cie艣lara by艂a dla za艂ogi jad膮cej szaro-bia艂o-zielon膮 Hond膮 hybryd膮 dw贸ch poprzednich podej艣膰, czyli lokata identyczna jak w pierwszej p臋tli, a strata do zwyci臋zc贸w, kt贸rymi ponownie zostali Gluza i Klacza艅ska, niemal偶e r贸wnie ma艂a jak przy OS 3. Mistrzowski koncert Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek zagrali na ko艅cz膮cym rajd Power Stage’u w okolicach Cisownicy. Tam byli zdecydowanie najszybsi w ca艂ej stawce i plan na fina艂 sezonu zosta艂 niemal偶e w pe艂ni wype艂niony. Do pe艂ni szcz臋艣cia zabrak艂o zwyci臋stwa w klasyfikacji fina艂owej rundy RSM艢l i RMP, gdy偶 do Krzysztofa Sta艅do i Dariusza Gurdzio艂ka w Renault Clio Sport stracili zaledwie… 0,6 sekundy. Nie mniej finalny atak da艂 kolejn膮 wygran膮 w klasie A2.

Tym samym reprezentant Automobilklubu Opolskiego Wojciech Kolaczek wraz z Maciejem Hawro stworzy艂 wyj膮tkow膮 histori臋. Jako pierwsi obronili tytu艂 Rajdowych Mistrz贸w 艢l膮ska w klasyfikacji generalnej i tylko oni maj膮 na koncie dwa mistrzowskie laury w klasyfikacji generalnej 艣l膮skiego czempionatu zdobyte wsp贸lnie. Pr贸cz tytu艂u w generalce, Hawro i Kolaczek po raz drugi si臋gn臋li tytu艂 mistrzowski w klasie A2. 艁a艅cucko-zaborska za艂oga jako pierwsza zdoby艂a tytu艂 Rajdowych Mistrz贸w Po艂udnia w klasyfikacji generalnej, a do ko艅cowego triumfu w og贸lnej punktacji, do艂o偶yli mistrzostwo w klasie do 1600 cm3. Serdecznie gratulujemy wyj膮tkowych osi膮gni臋膰 i dzi臋kujemy za wielkie emocje!

Kolejni reprezentanci Automobilklubu Opolskiego, Witold Szydziak i Mateusz W贸jcik przez ca艂y sezon w Rajdowym Samochodowym Pucharze 艢l膮ska spisywali si臋 znakomicie, a niepowodzenie w Cieszynie w 偶aden spos贸b nie zamazuje tegorocznych osi膮gni臋膰. Opolanie dzi臋ki trzem wygranym w swojej kategorii (Festiwalowy, Ma艂opolski, G艂ucho艂azy) pewnie zwyci臋偶yli w ko艅cowej klasyfikacji klasy 2 (do 1600 cm3), a w klasyfikacji generalnej zaj臋li drugie miejsce, co jest wielkim osi膮gni臋ciem dla duetu, kt贸ry 艣l膮sk膮 kampani臋 rozpocz臋li, podobnie jak Hawro i Kolaczek, od wygranej w naszej sztandarowej imprezie, czyli 53. Rajdzie Festiwalowym. To pierwsze zwyci臋stwo na koniec sezonu dla reprezentant贸w naszego klubu w 艣l膮skim cyklu Super KJS. Wielkie gratulacje i 偶yczmy kolejnych wielkich krok贸w w rajdowej karierze!

Piotr Wo艂owiec w tegorocznych startach w RSP艢 startowa艂 wraz z Karolem Piaseckim, Bartoszem Namaczy艅skim i Romanem Liber膮. Po wygranej w 4. Rajdzie Ziemi G艂ubczyckiej, przysz艂y mniej udane starty na Festiwalowym i w Rajdzie Ma艂opolskim. Czwarta lokata w G艂ucho艂azach i pi膮ta w Cieszynie da艂a w ostatecznym rozrachunku czwarte miejsce w klasie 3 (do 1400 cm3). Gratulujemy wynik贸w i dzi臋kujemy za walk臋 do samego ko艅ca oraz 偶yczymy kolejnych sukces贸w.

Najlepsi w klasyfikacji generalnej RSP艢 byli zwyci臋zcy czterech pozosta艂ych rund, w tym fina艂owej ods艂ony w Cieszynie, Sebastian Buty艅ski i 艁ukasz Biernot jad膮cy Hond膮 Civic Proto pi膮tej generacji. Warto podkre艣li膰, i偶 kierowca z Raciborza w 2003 roku zdoby艂 tytu艂 Kierowcy Roku Opolszczyzny w klasie 1. W RSM艢l i RMP dobrze si臋 spisa艂 tak偶e inny sta艂y bywalec imprez zaliczanych do KRO Micha艂 Schmidt, kt贸ry wraz z Rajdowym Mistrzem 艢l膮ska 2020 i zwyci臋zc膮 51. Rajdu Festiwalowego z 2019 roku Micha艂em Rokit膮 zdoby艂 tytu艂 Rajdowego Mistrza Po艂udnia w klasie A1 oraz zaj膮艂 trzecie miejsce w klasie do 2000 cm3 w Mistrzostwach 艢l膮ska. Gratulujemy!

Klasyfikacja ProfiAuto 46. Rajdu Cieszy艅ska Barb贸rka (stawka punktuj膮ca w kl. gen. RSM艢l i RMP 鈥 pierwsza dziesi膮tka):

 1. Krzysztof Sta艅do/Dariusz Gurdzio艂ek (Renault Clio II Sport, 1. w A1) 34:48.0
 2. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic EG VTi, 1. w A2) +0.6
 3. Marcin Gluza/Kamila Klacza艅ska (Honda Civic EG VTi, 2. w A2) +7.2
 4. Maciej Krzaczy艅ski/Piotr Krzaczy艅ski (Honda Civic EK VTi, 3. w A2) +59.8
 5. Kamil Kawalec/Sebastian Krzy偶owski (Peugeot 208 GTI, 1. w RN1) +1:15.8
 6. Micha艂 Schmidt/Micha艂 Rokita (Renault Clio II Sport, 2. w A1) +1:44.0
 7. 艁ukasz Mrozek/Marek Wolski (Renault Clio II Sport, 3. w A1) +2:05.2
 8. Kamil Bronikowski/Tomasz Tkacz (Renault Clio II Sport, 4. w A1) +2:15.7
 9. Damian Boncela/Jacek Wasilewski (Kia Picanto III, 1. w RN3) +2:22.6
 10. Marcin Biernat/Alicja Biernat (Peugeot 206 XS, 1. w PPC) +2:24.2

Klasyfikacja Super KJS ProfiAuto 46. Rajdu Cieszy艅ska Barb贸rka (klasa 3):

 1. Rafa艂 Marzec/Marcin Naworol (Honda Civic EK) 20:32.3
 2. Dawid Janeczko/Adam Tch贸rzewski (Fiat Seicento Sporting) +0.7
 3. Przemys艂aw Pype膰/Wies艂aw Orli艅ski (Suzuki Swift Mk2 GTi) +24.5
 4. Jakub Kozielski/Mateusz Dru偶kowski (Honda Civic EK) +50.1
 5. Piotr Wo艂owiec/Roman Libera (Honda Civic EG) +1:24.6
 6. Krzysztof 呕loch/Sebastian Ja藕wa (Peugeot 106) +1:27.4
 7. Tomasz Bia艂y/Mateusz Czekaj (Fiat Seicento Sporting) +1:34.0

Ko艅cowa klasyfikacja generalna Rajdowych Samochodowych Mistrzostw 艢l膮ska 2022* (czo艂owa jedenastka):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 155 pkt
 2. Marcin Gluza/Kamila Klacza艅ska 121 pkt
 3. Marcin Pogorzelski/Krzysztof Grzesik 109 pkt
 4. 艁ukasz Mrozek/Marek Wolski 78 pkt
 5. Maciej Krzaczy艅ski/Piotr Krzaczy艅ski 61 pkt
 6. Micha艂 Schmidt/Micha艂 Rokita 52 pkt
 7. Kamil Kawalec/Sebastian Krzy偶owski 50 pkt
 8. Damian Boncela/Jacek Wasilewski 41 pkt
 9. Krzysztof Sta艅do/Dariusz Gurdzio艂ek 39 pkt
 10. Aleksander Ko艂odziej/Pawe艂 Hojdem 37 pkt
 11. Grzegorz Pasterak/Adam G艂adysz 36 pkt

Ko艅cowa klasyfikacja RSM艢l w klasie A2* (czo艂owa tr贸jka):

 1. Hawro/Kolaczek 164 pkt
 2. Gluza/Klacza艅ska 135 pkt
 3. Pogorzelski/Grzesik 121 pkt

Ko艅cowa klasyfikacja generalna Rajdowych Mistrzostw Po艂udnia 2022* (czo艂owa dziewi膮tka):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 148 pkt
 2. Marcin Gluza/Kamila Klacza艅ska 96 pkt
 3. Marcin Pogorzelski/Krzysztof Grzesik 90 pkt
 4. Krzysztof Sta艅do/Dariusz Gurdzio艂ek 74 pkt
 5. 艁ukasz Mrozek/Marek Wolski 65 pkt
 6. Maciej Krzaczy艅ski/Piotr Krzaczy艅ski 61 pkt
 7. Micha艂 Schmidt/Micha艂 Rokita 52 pkt
 8. Aleksander Ko艂odziej/Pawe艂 Hojdem 42 pkt
 9. Damian Boncela/Jacek Wasilewski 41 pkt

Ko艅cowa klasyfikacja RMP w klasie A2* (czo艂owa tr贸jka):

 1. Hawro/Kolaczek 164 pkt
 2. Gluza/Klacza艅ska 107 pkt
 3. Pogorzelski/Grzesik 97 pkt

Ko艅cowa klasyfikacja generalna Rajdowego Samochodowego Pucharu 艢l膮ska 2022* (czo艂owa dziesi膮tka):

 1. Sebastian Buty艅ski/艁ukasz Biernot 120 pkt
 2. Witold Szydziak/Mateusz W贸jcik 75 pkt
 3. Micha艂 Brz贸ska/Joanna Brz贸ska-Duda 73 pkt
 4. Rafa艂 Borski/Anna Chowaniec 50 pkt
 5. Andrzej Szewczyk/Daniel Baron 31 pkt
 6. Piotr Wi艣niewski 30 pkt
 7. Kacper Sikora/Tomasz Sikora 24 pkt
 8. 艁ukasz Bobowski/Piotr Jendrysek 24 pkt
 9. Kacper Gac/Krystian Rodze艅 23 pkt
 10. Jacek Bieszczad 20 pkt

Ko艅cowa klasyfikacja RSP艢 w klasie 2* (czo艂owa tr贸jka):

 1. Szydziak/W贸jcik 90 pkt
 2. Borski/Chowaniec 78 pkt
 3. Gac/Rodze艅 75 pkt

Ko艅cowa klasyfikacja RSP艢 w klasie 3*:

 1. Rafa艂 Marzec/Marcin Naworol 105 pkt
 2. Przemys艂aw Pype膰/Wies艂aw Orli艅ski 105 pkt
 3. Dawid Janeczko/Adam Tch贸rzewski 93 pkt
 4. Piotr Wo艂owiec 66 pkt

*do zatwierdzenia przez ZO PZM w Katowicach

fot. na stronie g艂贸wnej: FB Maciej Hawro Motorsport