W najbliższy weekend (18-19 listopada) odbędzie się ProfiAuto 46. Rajd Cieszyńska Barbórka, który zakończy tegoroczne zmagania w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, Rajdowych Mistrzostwach Południa oraz Rajdowym Samochodowym Pucharze Śląska. Na liście zgłoszeń liczącej 108 załóg (50 w RO i 58 w SKJS) są trzy ekipy z reprezentantami Automobilklubu Opolskiego.

Na jedną rundę przed końcem na prowadzeniu w RSMŚl oraz RMP zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasie A2 (do 1600 cm3) znajdują się Maciej Hawro i reprezentujący Automobilklub Opolski Wojciech Kolaczek, którzy mają wielką szansę zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii obydwu cykli. Mogą jako pierwsi obronić tytuł Mistrzów Śląska w klasyfikacji generalnej oraz otworzyć listę Mistrzów Polski Południowej. Łańcucko-zaborska załoga niejednokrotnie pokazała, że w trudnych warunkach czuje się bardzo dobrze, czego dowodem jest m.in. zwycięstwo w poprzedniej rundzie tych dwóch serii, czyli 67. Rajdzie Wisły. Najgroźniejszymi konkurentami załogi jadącej Hondą Civic VTi piątej generacji przygotowanej przez Kostka Serwis Motorsport są drudzy w obydwu cyklach Marcin Pogorzelski i Krzysztof Grzesik, a matematyczne szanse na tytuł Mistrzów Śląska mają jeszcze Marcin Gluza i Kamila Klaczańska.

O krok od zwycięstwa w Rajdowym Samochodowym Pucharze Śląska w klasie 2 (do 1600 cm3) są Witold Szydziak i Mateusz Wójcik jadący Hondą Civic VTi szóstej generacji, którzy mogą być pierwszymi reprezentantami Automobilklubu Opolskiego, którzy zwyciężą w cyklu dla nielicencjonowanych kierowców. Mało tego, mają jeszcze szansę wygrać w klasyfikacji generalnej całej serii. Opolanie zaczęli kampanię od wygranej w 53. Rajdzie Festiwalowym, a w Valvoline 2. Rajdzie Małopolskim oraz SKJS Głuchołazy do dwóch kolejnych wygranych w K2 dołożyli odpowiednio trzecią i drugą lokatę w generalce, co sprawia, że nie tylko prowadzą w klasie do 1600 cm3, ale także zajmują drugą pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu, ze stratą 15 punktów do liderujących Sebastiana Butyńskiego i Łukasza Biernota. W swojej klasie Opolan mogą wyprzedzić jedynie zajmujący trzecią lokatę Kacper Gac i Krystian Rodzeń, gdyż aktualni wiceliderzy, Rafał Borski i Anna Chowaniec, nie zgłosili się do Cieszyńskiej Barbórki.

Matematyczne szanse na drugie miejsce w klasie 3 (do 1400 cm3) mają kolejny reprezentant Automobilklubu Opolskiego Piotr Wołowiec i jego pilot Bartosz Namaczyński. Nasz kierowca, po zwycięstwie w swojej klasie w 4. Rajdzie Ziemi Głubczyckiej i czwartym miejscu w SKJS Głuchołazy, po czterech rundach jest tuż za podium. W zasięgu punktowym opolskiej załogi są trzeci w punktacji Dawid Janeczko i Adam Tchórzewski oraz zajmujący w tej chwili drugie miejsce Rafał Marzec i Marcin Naworol.

W sobotę załogi będą miały do pokonania sześć odcinków specjalnych zlokalizowanych w okolicach Godziszowa (OS Zbigniewa Cieślara) oraz Cisownicy (OS ProfiPower). Załogi startujące w RSMŚl i RMP (RO) mają do przejechania 46,8 km, a uczestnicy finałowej rundy RSPŚ (SKJS) – 24,6 km.

Już dziś trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i życzymy realizacji wszystkich założonych planów, czyli zdobycia mistrzowskich tytułów oraz osiągnięcia możliwie jak najwyższych pozycji zarówno w rajdzie, jak i w poszczególnych cyklach!