W dniach 9-10 września 2022 r. odbył się 10. Rajd Mikołowski, trzecia odsłona Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowych Mistrzostw Południa. Wśród 38 załóg, które stanęły na starcie rajdu okręgowego, byli aktualni liderzy RSMŚl i RMP, Maciej Hawro i reprezentant Automobilklubu Opolskiego, Wojciech Kolaczek, którzy tradycyjnie wyruszyli na trasę Hondą Civic VTi piątej generacji przygotowaną przez Kostka Serwis Motorsport.

Rajd rozpoczął się od piątkowego Prologu w centrum Katowic o długości 1,75 km, który nie był zaliczany do klasyfikacji całego rajdu. Tam Hawro i Kolaczek byli najszybsi w stawce RSMŚl i RMP oraz uzyskali drugi czas w klasyfikacji RO, przegrywając jedynie z Markiem Mularczykiem i Krzysztofem Marczewskim w Citroenie DS3 R3T Max, którzy rywalizowali tylko w klasie Open 2.

Sobotnia część rywalizacji składała się z siedmiu odcinków specjalnych o łącznej długości 52,72 km. Liderzy obydwu cykli zaczęli od czwartego miejsca w generalce i trzeciej pozycji w klasie A2 (do 1600 cm3) na oesie w Bestwince (PSB Mrówka Cyroń, 9,04 km), a wynik ten powtórzyli na OS 2 Kiczyce (9 km). Na ostatnim odcinku w pętli (Jastrzębie-Zdrój, 7,57 km) Hawro i Kolaczek poprawili się o jedną lokatę zarówno w generalce RSMŚl oraz RMP, jak i w klasie, co dało trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej i w klasie do 1600 cm3 przed przerwą serwisową. Do prowadzących Marcina Pogorzelskiego i Krzysztofa Grzesika tracili 27,2 sekundy, a Marcin Gluza i Kamila Klaczańska byli na tym etapie rajdu lepsi o 5,7 sekundy.

Druga pętla rozpoczęła się od Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km) rozegranym na terenie Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a tam Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek uzyskali najlepszy czas wśród załóg punktujących w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Śląska i Południa. Drugi przejazd odcinka z Bestwinki do Kaniowa to ponownie czwarty czas w RSMŚl i RMP oraz trzeci w klasie, ale na powtórce odcinka w Kiczycach byli najszybsi, co dało nadzieje na awans o jedną lokatę zarówno w klasie, jak i w generalce. Atak na Power Stage’u w okolicach Jastrzębia-Zdroju przyniósł pożądany skutek i tym samym Hawro i Kolaczek wyprzedzili załogę Gluza/Klaczańska, awansując na drugą lokatę w generalce oraz w klasie A2.

28 punktów zdobyte w trzeciej odsłonie RSMŚl i RMP mogą mieć dla Maćka i Wojtka bardzo duże znaczenie w końcowym rozrachunku, tym bardziej, że zwycięzcy 10. Rajdu Mikołowskiego, Marcin Pogorzelski i Krzysztof Grzesik, wyprzedzili duet Hawro/Kolaczek w punktacji klasy A2 w Mistrzostwach Śląska. Aktualni Mistrzowie Śląska utrzymali prowadzenie w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i Rajdowych Mistrzostw Południa oraz fotel lidera w klasie do 1600 cm3 w tym drugim cyklu.

Kolejną rundą śląskiego i południowego czempionatu będzie 67. Rajd Wisły, który zostanie rozegrany w dniach 30 września – 1 października. Rok temu właśnie tam Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek wygrali ten rajd i zdobyli tytuły Mistrzów Śląska w klasyfikacji generalnej i w klasie 2. Miejmy nadzieję, że w najbliższy weekend duet w którym znajduje się reprezentant naszego Klubu powtórzy ten sukces i zbliży się do założonych celów na ten sezon, czyli obrony prymatu w śląskim czempionacie oraz zdobycie tytułów Mistrzów Południa.

Klasyfikacja 6. Rajdu Śląska (stawka punktująca w kl. gen. RSMŚl i RMP – pierwsza dziesiątka):

 1. Marcin Pogorzelski/Krzysztof Grzesik (Citroen C2 VTS, 1. w A2) 37:55.0
 2. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 2. w A2) +29.2
 3. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska (Honda Civic, 3. w A2) +30.6
 4. Michał Schmidt/Michał Rokita (Renault Clio Sport, 1. w A1) +1:19.5
 5. Łukasz Mrozek/Marek Wolski (Renault Clio Sport, 2. w A1) +2:04.1
 6. Aleksander Kołodziej/Paweł Hojdem (Renault Clio III RS, 1. w RN1) +3:20.1
 7. Adrian Michalak/Piotr Bywalec (Citroen Saxo VTS, 1. w PPC) +4:22.6
 8. Łukasz Godula/Daniel Nowak (Peugeot 208 1.2, 1. w RN3) +4:33.2
 9. Maciej Krzaczyński/Piotr Krzaczyński (Honda Civic, 4. w A2) +4:40.2
 10. Dawid Wenta/Janusz Wołek (Citroen Saxo VTS, 2. w PPC) +5:11.4

Klasyfikacja generalna Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2022 po trzech rundach (czołowa ósemka):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 87 pkt
 2. Marcin Pogorzelski 81 pkt
 3. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska 71 pkt
 4. Łukasz Mrozek/Marek Wolski 65 pkt
 5. Michał Schmidt 37 pkt
 6. Aleksander Kołodziej/Paweł Hojdem 34 pkt
 7. Grzegorz Pasterak/Adam Gładysz 27 pkt
 8. Maciej Watras/Kamil Kluczewski 25 pkt

Klasyfikacja RSMŚl w klasie A2 po trzech rundach (czołowa trójka):

 1. Pogorzelski 93 pkt
 2. Hawro/Kolaczek 89 pkt
 3. Gluza/Klaczańska 79 pkt

Klasyfikacja generalna Rajdowych Mistrzostw Południa 2022 po trzech rundach (czołowa dziesiątka):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 80 pkt
 2. Marcin Pogorzelski/Krzysztof Grzesik 62 pkt
 3. Łukasz Mrozek/Marek Wolski 52 pkt
 4. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska 46 pkt
 5. Aleksander Kołodziej/Paweł Hojdem 39 pkt
 6. Michał Schmidt 37 pkt
 7. Krzysztof Stańdo/Dariusz Gurdziołek 35 pkt
 8. Piotr Plata 27 pkt
 9. Rafał Wyderka/Andrzej Mrowczyk 26 pkt
 10. Dominik Ziobro/Jakub Kaszuba 21 pkt

Klasyfikacja RMP w klasie A2 po trzech rundach (czołowa czwórka):

 1. Hawro/Kolaczek 89 pkt
 2. Pogorzelski/Grzesik 69 pkt
 3. Plata 62 pkt
 4. Gluza/Klaczańska 51 pkt

fot. na stronie głównej: FB Maciej Hawro Motorsport

video: MaxxSport