Dziś (9 września) rozpoczyna się 6. Rajd Śląska, szósta runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz czwarta eliminacja MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2022. Równocześnie odbywać się będzie 10. Rajd Mikołowski, trzecia tegoroczna odsłona Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowych Mistrzostw Południa. Na śląskich odcinkach specjalnych zaprezentują się dwaj reprezentanci Automobilklubu Opolskiego.

Kolejny krok w stronę obrony tytułu Mistrza Śląska oraz zdobycia tytułu Mistrza Południa postarają się zrobić nasz reprezentant Wojciech Kolaczek oraz kierowca Maciej Hawro. Po dwóch rundach RSMŚl i RMP prowadzą w obydwu cyklach zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasie A2 (do 1600 cm3). Południową kampanię rozpoczęli od drugiego miejsca w 8. Rajdzie Rzeszowiak Hoffman, a obrona prymatu na Śląsku zaczęła się od zwycięstwa w 53. Rajdzie Festiwalowym. Łączona runda śląskiego i południowego czempionatu, czyli Valvoline 2. Rajd Małopolski, była dla załogi jadącej Hondą Civic VTi piątej generacji trudna, ale bardzo dobre tempo pozwoliło na wywiezienie z Makowa Podhalańskiego dużej ilości punktów, które mogą mieć duże znaczenie w końcowym rozrachunku. Hawro i Kolaczek odpuszczając czwartą rundę Tarmac Masters dali jasno do zrozumienia, że ich najważniejszym celem są tytuły Mistrzów Śląska oraz Południa i na tych dwóch cyklach skupią wszystkie siły, a treningowe starty w dolnośląskim cyklu z pewnością zbudowały odpowiednią prędkość oraz pewność siebie.

O potwierdzenie dobrej formy z MARMA 31. Rajdu Rzeszowskiego postara się Marcin Moczarski, którego pilotem tradycyjnie będzie Krzysztof Pawlak. Grodkowsko-wałbrzyska załoga jadąca Mercedesem 190E 2.3 16V Cosworth liczy, że tak jak na oesach wokół Rzeszowa, na poszczególnych odcinkach specjalnych będą uzyskiwać czasy plasujące ich w czołówce nie tylko kategorii FIA 4/J-1, ale także w klasyfikacji ogólnej całej imprezy. Moczarski i Pawlak powalczą również o zwycięstwo w dziesiątej rundzie Mistrzostw Europy Strefy Centralnej (FIA CEZ) dla Samochodów Historycznych.

Załogi rywalizujące w Motul HRSMP będą miały do pokonania w ciągu dwóch dni (sobota i niedziela) dwanaście odcinków specjalnych o łącznej długości 107,82 km, a dziś (9 września) na załogi czekać będzie Prolog na ulicach Katowic. Zawodnicy RSMŚl i RMP, po niezaliczanym do klasyfikacji generalnej piątkowym Prologu, jutro przemierzą siedem odcinków specjalnych o łącznej długości 52,72 km. Zwycięzców śląskiego i południowego cyklu poznamy w sobotę, a dzień później na metę wjadą załogi startujące w HRSMP.

fot. na stronie głównej: Tomasz Dębski