15 i 16 pa藕dziernika 2022 roku odby艂a si臋 ostatnia tegoroczna runda cyklu Tarmac Masters, kt贸ra zosta艂a rozegrana na trasach wok贸艂 Radkowa. W艣r贸d 74 ekip, kt贸re stan臋艂y na starcie zawod贸w, by艂y dwie za艂ogi z reprezentantami Automobilklubu Opolskiego: Maciej Hawro i nasz zawodnik Wojciech Kolaczek startuj膮cy w RO w klasie PRO3 oraz Witold Szydziak i Piotr Wo艂owiec startuj膮cy w SKJS w klasie TM3. Na za艂ogi czeka艂o sze艣膰 odcink贸w specjalnych, kt贸rych d艂ugo艣膰 by艂a r贸偶na dla Rajdu Okr臋gowego (46,98 km) i Super KJS-u (24,66 km).

Po opuszczeniu poprzedniej rundy w Jedlinie Zdroju aktualni Mistrzowie 艢l膮ska mieli tylko matematyczne szanse na zdobycie tytu艂u w klasie PRO3, lecz Hawro i Kolaczek traktowali starty w Tarmac Masters jako trening przed poszczeg贸lnymi rundami RSM艢l i RMP, gdzie walcz膮 o tytu艂y mistrzowskie. Lecz wcale nie oznacza艂o, 偶e b臋dzie 艂atwo. Na pierwszym przeje藕dzie OS Niwa (8,1 km) uzyskali najlepszy czas w klasie do 1600 cm3, ale po Radkowskiej Perle (7,56 km) spadli na drug膮 pozycj臋, za Krzysztofa 艢wi臋cickiego i Jaros艂awa Ciesielskiego w Peugeocie 106. Po drugim miejscu na Niwa 2 Hawro i Kolaczek odzyskali prowadzenie w klasie, kt贸re powi臋kszyli po zwyci臋stwie na drugim przeje藕dzie OS Radkowska Per艂a. Ostatnia p臋tla to powt贸rka z inauguracyjnej p臋tli, czyli zwyci臋stwo na OS Niwa i druga pozycja na OS Radkowska Per艂a za za艂og膮 艢wi臋cicki/Ciesielski.

Lecz wypracowana wcze艣niej przewaga pozwoli艂a utrzyma膰 prowadzenie i da艂a zwyci臋stwo w fina艂owej rundzie Tarmac Masters 2022, co oznacza, 偶e Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek zako艅czyli tegoroczne starty w tym cyklu na trzeciej pozycji w klasie PRO3, lecz najwa偶niejsze by艂o dla nich dobre przygotowanie przed 46. Rajdem Cieszy艅ska Barb贸rka, fina艂ow膮 rund膮 RSM艢l i RMP w sezonie 2022, gdzie mog膮 zdoby膰 tytu艂y mistrzowskie w obydwu cyklach zar贸wno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasie A2 (do 1600 cm3).

Klasyfikacja 4. Rally Radk贸w w klasie PRO3:

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic EG VTi) 27:43.5
 2. Krzysztof 艢wi臋cicki/Jaros艂aw Ciesielski (Peugeot 106) +16.1
 3. Przemys艂aw Krysztowiak/Jakub Machnikowski (艩koda Fabia) +59.6
 4. Jakub Bieniek/Jakub Czernal (Honda Civic EK VTi) +1:49.8
 5. Hubert La艣kiewicz/Jaros艂aw Janasz (Honda Civic EK) +2:11.7

Ko艅cowa klasyfikacja Tarmac Masters w klasie PRO3 (czo艂owa pi膮tka):

 1. Hubert La艣kiewicz/Jaros艂aw Janasz 118 pkt
 2. Przemys艂aw Krysztowiak/Jakub Machnikowski 106 pkt
 3. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 104 pkt
 4. Krzysztof 艢wi臋cicki/Jaros艂aw Ciesielski 85 pkt
 5. Piotr Piesko/Mateusz Kacprzak 72 pkt

Celem wyst臋pu Witolda Szydziaka w Rally Radk贸w by艂 nie tylko trening przed fina艂owymi rundami OSPR i RSP艢, ale te偶 walka z Maciejem Blu藕nikiem i Nikol膮 艁uszczewsk膮 o trzecie miejsce w ko艅cowej klasyfikacji Tarmac Masters 2022 w klasie TM3. Tym razem na prawym fotelu zasiad艂 etatowy kierowca Piotr Wo艂owiec, a Opolanin przesiad艂 si臋 do Hondy Civic czwartej generacji. Pierwszy przejazd pr贸by sprawno艣ciowej Niwa (4,17 km) to czwarte miejsce w klasie do 1600 cm3, kt贸re utrzymali po trzecim czasie na PS Radkowska Per艂a (4,05 km). Po zwyci臋stwie na powt贸rce Niwy i k艂opotach za艂ogi Sitek/Cianciara, Szydziak i Wo艂owiec awansowali na trzecie miejsce w klasie, lecz strata do najgro藕niejszych konkurent贸w w walce o najni偶szy stopie艅 podium na koniec roku by艂a minimalna.

Cho膰 w bezpo艣rednich starciach by艂 remis 3:3, to w ko艅cowym rozrachunku lepsi o 2,2 sekundy byli Blu藕nik i 艁uszczewska, kt贸rzy zaj臋li drugie miejsce w klasie TM3 i utrzymali trzeci膮 pozycj臋 na koniec roku. Witold Szydziak tym samym zako艅czy艂 tegoroczne zmagania w Tarmac Masters na czwartym miejscu w klasie do 1600 cm3, co i tak jest 艣wietnym wynikiem, czego dowodem s膮 trzy podia w czterech startach. W najbli偶sz膮 niedziel臋 Opolanin powalczy o zwyci臋stwo w Opolskim Samochodowym Pucharze Rajdowym w klasie OSPR3 podczas 4. SKJS-u Anna.

Klasyfikacja 4. Rally Radk贸w w klasie TM3:

 1. Patryk Olbry艣/Mateusz Sompolski (Peugeot 106) 14:38.4
 2. Maciej Blu藕nik/Nikola 艁uszczewska (Citroen Saxo VTS) +16.1
 3. Witold Szydziak/Piotr Wo艂owiec (Honda Civic EE) +18.3
 4. Monika R贸偶a艅ska/Joanna Hulewicz (Citroen Saxo VTS) +3:03.9
 5. Pawe艂 Sitek/Mariusz Cianciara (艁ada 2105) +8:33.6

Ko艅cowa klasyfikacja Tarmac Masters w klasie TM3 (czo艂owa pi膮tka):

 1. Patryk Olbry艣/Kamil Kuklewski 120 pkt
 2. Pawe艂 Sitek/Micha艂 Cianciara 100 pkt
 3. Maciej Blu藕nik/Nikola 艁uszczewska 70 pkt
 4. Witold Szydziak 66 pkt
 5. Monika R贸偶a艅ska/Joanna Hulewicz 46 pkt

zdj臋cie na stronie g艂贸wnej: FB Maciej Hawro Motorsport

video: JarekVideoHD