15 i 16 października 2022 roku odbyła się ostatnia tegoroczna runda cyklu Tarmac Masters, która została rozegrana na trasach wokół Radkowa. Wśród 74 ekip, które stanęły na starcie zawodów, były dwie załogi z reprezentantami Automobilklubu Opolskiego: Maciej Hawro i nasz zawodnik Wojciech Kolaczek startujący w RO w klasie PRO3 oraz Witold Szydziak i Piotr Wołowiec startujący w SKJS w klasie TM3. Na załogi czekało sześć odcinków specjalnych, których długość była różna dla Rajdu Okręgowego (46,98 km) i Super KJS-u (24,66 km).

Po opuszczeniu poprzedniej rundy w Jedlinie Zdroju aktualni Mistrzowie Śląska mieli tylko matematyczne szanse na zdobycie tytułu w klasie PRO3, lecz Hawro i Kolaczek traktowali starty w Tarmac Masters jako trening przed poszczególnymi rundami RSMŚl i RMP, gdzie walczą o tytuły mistrzowskie. Lecz wcale nie oznaczało, że będzie łatwo. Na pierwszym przejeździe OS Niwa (8,1 km) uzyskali najlepszy czas w klasie do 1600 cm3, ale po Radkowskiej Perle (7,56 km) spadli na drugą pozycję, za Krzysztofa Święcickiego i Jarosława Ciesielskiego w Peugeocie 106. Po drugim miejscu na Niwa 2 Hawro i Kolaczek odzyskali prowadzenie w klasie, które powiększyli po zwycięstwie na drugim przejeździe OS Radkowska Perła. Ostatnia pętla to powtórka z inauguracyjnej pętli, czyli zwycięstwo na OS Niwa i druga pozycja na OS Radkowska Perła za załogą Święcicki/Ciesielski.

Lecz wypracowana wcześniej przewaga pozwoliła utrzymać prowadzenie i dała zwycięstwo w finałowej rundzie Tarmac Masters 2022, co oznacza, że Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek zakończyli tegoroczne starty w tym cyklu na trzeciej pozycji w klasie PRO3, lecz najważniejsze było dla nich dobre przygotowanie przed 46. Rajdem Cieszyńska Barbórka, finałową rundą RSMŚl i RMP w sezonie 2022, gdzie mogą zdobyć tytuły mistrzowskie w obydwu cyklach zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasie A2 (do 1600 cm3).

Klasyfikacja 4. Rally Radków w klasie PRO3:

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic EG VTi) 27:43.5
 2. Krzysztof Święcicki/Jarosław Ciesielski (Peugeot 106) +16.1
 3. Przemysław Krysztowiak/Jakub Machnikowski (Škoda Fabia) +59.6
 4. Jakub Bieniek/Jakub Czernal (Honda Civic EK VTi) +1:49.8
 5. Hubert Laśkiewicz/Jarosław Janasz (Honda Civic EK) +2:11.7

Końcowa klasyfikacja Tarmac Masters w klasie PRO3 (czołowa piątka):

 1. Hubert Laśkiewicz/Jarosław Janasz 118 pkt
 2. Przemysław Krysztowiak/Jakub Machnikowski 106 pkt
 3. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 104 pkt
 4. Krzysztof Święcicki/Jarosław Ciesielski 85 pkt
 5. Piotr Piesko/Mateusz Kacprzak 72 pkt

Celem występu Witolda Szydziaka w Rally Radków był nie tylko trening przed finałowymi rundami OSPR i RSPŚ, ale też walka z Maciejem Bluźnikiem i Nikolą Łuszczewską o trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji Tarmac Masters 2022 w klasie TM3. Tym razem na prawym fotelu zasiadł etatowy kierowca Piotr Wołowiec, a Opolanin przesiadł się do Hondy Civic czwartej generacji. Pierwszy przejazd próby sprawnościowej Niwa (4,17 km) to czwarte miejsce w klasie do 1600 cm3, które utrzymali po trzecim czasie na PS Radkowska Perła (4,05 km). Po zwycięstwie na powtórce Niwy i kłopotach załogi Sitek/Cianciara, Szydziak i Wołowiec awansowali na trzecie miejsce w klasie, lecz strata do najgroźniejszych konkurentów w walce o najniższy stopień podium na koniec roku była minimalna.

Choć w bezpośrednich starciach był remis 3:3, to w końcowym rozrachunku lepsi o 2,2 sekundy byli Bluźnik i Łuszczewska, którzy zajęli drugie miejsce w klasie TM3 i utrzymali trzecią pozycję na koniec roku. Witold Szydziak tym samym zakończył tegoroczne zmagania w Tarmac Masters na czwartym miejscu w klasie do 1600 cm3, co i tak jest świetnym wynikiem, czego dowodem są trzy podia w czterech startach. W najbliższą niedzielę Opolanin powalczy o zwycięstwo w Opolskim Samochodowym Pucharze Rajdowym w klasie OSPR3 podczas 4. SKJS-u Anna.

Klasyfikacja 4. Rally Radków w klasie TM3:

 1. Patryk Olbryś/Mateusz Sompolski (Peugeot 106) 14:38.4
 2. Maciej Bluźnik/Nikola Łuszczewska (Citroen Saxo VTS) +16.1
 3. Witold Szydziak/Piotr Wołowiec (Honda Civic EE) +18.3
 4. Monika Różańska/Joanna Hulewicz (Citroen Saxo VTS) +3:03.9
 5. Paweł Sitek/Mariusz Cianciara (Łada 2105) +8:33.6

Końcowa klasyfikacja Tarmac Masters w klasie TM3 (czołowa piątka):

 1. Patryk Olbryś/Kamil Kuklewski 120 pkt
 2. Paweł Sitek/Michał Cianciara 100 pkt
 3. Maciej Bluźnik/Nikola Łuszczewska 70 pkt
 4. Witold Szydziak 66 pkt
 5. Monika Różańska/Joanna Hulewicz 46 pkt

zdjęcie na stronie głównej: FB Maciej Hawro Motorsport

video: JarekVideoHD