W najbliższy weekend (10-12 czerwca) na terenie Warmii i Mazur odbędzie się najważniejsza impreza rajdowa w Polsce, czyli ORLEN 78. Rajd Polski – czwarta runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy, trzecia eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także druga odsłona MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2022. W tym ostatnim cyklu zadebiutuje reprezentant Automobilklubu Opolskiego, Marcin Moczarski.

Kierowca z Grodkowa wystartuje Mercedesem 190E (W201) 2.3 16V Cosworth przygotowanym przez stajnię Gazmot Motorsport. Samochód wyglądem będzie przypominał pojazdy używane w Wyścigowych Mistrzostwach Francji samochodów superturystycznych w połowie lat 80. XX wieku. Zwycięzcę cyklu Kierowca Roku Opolszczyzny w klasie 3 sprzed 20 lat będzie pilotował Krzysztof Pawlak, który także debiutuje w najważniejszym polskim cyklu dla samochodów historycznych, lecz ma na swoim koncie starty w wielu imprezach, głównie na Dolnym Śląsku.

Moczarski ma za sobą cztery starty w tym sezonie. Na 9. Nocnym Super OES-ie w Polskiej Nowej Wsi wraz z Krzysztofem Pawlakiem zwyciężyli w klasie Gość jadąc seryjnym Mercedesem A45 AMG, a w Platinum 6. Rajdzie Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza (4. miejsce w klasie H3), Samochodowym Grand Prix Świdnicy – Wiosna (10. miejsce) oraz 50. Rajdzie Świdnickim-KRAUSE (bez pomiaru czasu) Grodkowianin zasiadł za sterami ponad 300-konnego Forda Sierry Cosworth 4×4, którym w ten weekend pojadą aktualni Historyczni Mistrzowie Polski w klasyfikacji generalnej, Marek Suder i Marcin Kowalik.

Moczarski i Pawlak będą jedną z 22 ekip rywalizujących wśród “historyków”, która zmierzy się z mazurskimi szutrami, a w klasie FIA 4/J-1 (auta homologowane w latach 1982-1985) będą mieli trzy konkurencyjne załogi, wśród których są m.in. Michał Łusiak i Sylwia Zaborowska, dwukrotni i aktualni Historyczni Mistrzowie Polski w tej klasie. Na załogi rywalizujące w HRSMP czeka 12 odcinków specjalnych o łącznej długości 103,39 km. Zwycięzców poznamy w najbliższą niedzielę w Mikołajkach.