Aktualni Rajdowi Mistrzowie Śląska, Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek, w ramach przygotowań do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowych Mistrzostw Południa wystartowali w pierwszej rundzie cyklu Tarmac Masters w sezonie 2022, która odbyła się w dniach 9-10 kwietnia 2022 r. w Nowej Rudzie. Reprezentanci Automobilklubów Rzeszowskiego i Opolskiego użyli mistrzowskiej Hondy Civic VTi przygotowywanej przez Kostka Serwis Motorsport.

Załogi rywalizujące w 6. Tech-Mol Rally w ramach Rajdu Okręgowego miały do pokonania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 49,8 km. Jednakże ze względu na wydarzenia uniemożliwiające załogom przejazdy sportowym tempem oraz zmienną pogodę organizator najpierw zarządził dla części załóg wolny przejazd na drugim oesie, następnie odwołał drugą pętlę, a z powodu uszkodzenia słupa energetycznego na trasie, jeden odcinek w trzeciej pętli został skrócony. Ostatecznie załogi w RO miały do pokonania 30,3 km na czterech odcinkach specjalnych, choć niektóre ekipy na sportowo przejechały 22 km.

Hawro i Kolaczek zaczęli rywalizację od drugiego czasu w klasie PRO3, przegrywając z Przemysławem Krysztofiakiem i Jakubem Machnikowskim w Skodzie Fabii o 0,1 sekundy. Po wypadku na drugim oesie zarządzono wolny przejazd, co nie zmieniło sytuacji po zakończeniu pierwszej pętli. Wyżej wymienione czynniki sprawiły, że załogom pozostały dwa odcinki specjalne w trzeciej, finałowej pętli.

Na odcinku Przygórze, który został skrócony z 8,3 do 5,4 km, Mistrzowie Śląska wyprzedzili weteranów Tarmac Masters, lecz przed finałowym odcinkiem specjalnym Cosmos o długości 8,3 km przewaga nad warszawską załogą wynosiła zaledwie 0,4 sekundy. Ostatni oes rozstrzygnął o losach pierwszego miejsca w klasie do 1600 cm3, które ostatecznie zdobyli Hawro i Kolaczek, pokonując warszawską załogę o 7,3 sekundy. Dzięki temu sukcesowi Mistrzowie Śląska zostali liderami Tarmac Masters w klasie PRO3.

Klasyfikacja 6. Tech-Mol Rally w klasie PRO3:

  1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic EG6 VTi) 19:28.6
  2. Przemysław Krysztofiak/Jakub Machnikowski (Skoda Fabia) +7.3
  3. Hubert Laśkiewicz/Jarosław Janasz (Honda Civic EK4 SiR) +53.3
  4. Piotr Piesko/Mateusz Kacprzak (Honda Civic EG6 VTi) +1:33.3
  5. Jakub Bieniek/Jakub Czernal (Honda Civic EK4 VTi) +2:16.7
  6. Mateusz Olszacki/Jakub Grygiel (Honda Civic EK4 VTi) +4:52.8

fot. FB Maciej Hawro Motorsport

video: RościszówRallyVideo