W dniach 22-23 października odbył się 66. Rajd Wisły, który zamknął tegoroczne rozgrywki w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. Szanse na mistrzowskie tytuły w klasyfikacji generalnej i w klasie 2 mieli Maciej Hawro i reprezentant Automobilklubu Opolskiego, Wojciech Kolaczek, którzy przed finałem sezonu zajmowali drugie miejsce w generalce i prowadzili w klasie do 1600 cm3. W finałowej rundzie przyznawano dodatkowe punkty za zajęcie pięciu pierwszych miejsc w każdej klasyfikacji, więc każdy zdobyty punkt był na wagę złota.

Zmagania rozpoczęły się od piątkowego nocnego odcinka specjalnego Partecznik, w którym Hawro i Kolaczek jadący Hondą Civic VTi piątej generacji z Kostka Serwis Motorsport uzyskali drugi czas w stawce załóg walczących w klasyfikacji generalnej RSMŚl, ulegając jedynie Kajetanowi Świderowi i Marcinowi Boryckiemu, najgroźniejszym konkurentom do tytułu w swojej klasie.

W sobotę załogi miały do pokonania trzy przejazdy wymagających technicznie odcinków specjalnych Laliki i Istebna o łącznej długości ponad 47 kilometrów. Już na pierwszym oesie z rywalizacji odpadli liderzy śląskiego czempionatu, Michał Rokita i Rafał Ślęczka jadący Renault Clio Sport, a Kajetan Świder i Marcin Borycki zmagali się po drodze z różnymi problemami, co otworzyło szanse na tytuł dla podkarpacko-śląskiej załogi.

Hawro i Kolaczek znakomicie wykorzystali niepowodzenia najgroźniejszych konkurentów w walce o mistrzowskie tytuły, a sami wygrywali wszystkie odcinki pierwszej i drugiej sobotniej pętli, unikając jednocześnie błędów i tym samym wypracowali dużą przewagę, którą należało dowieźć do końca.

Po zwycięstwie w dodatkowo punktowanym trzecim przejeździe oesu Laliki reprezentanci Automobilklubu Rzeszowskiego i Automobilklubu Opolskiego wolniej przejechali ostatni odcinek specjalny Istebna i tym samym zrealizowali najważniejsze cele na ten rok. To oznaczało jedno:

Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek Rajdowymi Mistrzami Śląska 2021 w klasyfikacji generalnej i w klasie 2! Serdeczne gratulacje!

Tym samym pilot z Zaborza jest trzecim reprezentantem Automobilklubu Opolskiego, który zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Śląska. W 2017 roku mistrzowskie laury w klasyfikacji generalnej zgarnęli Gracjan Grela i Marta Momot. Warto wspomnieć, że w tym sezonie Kolaczek zdobył trzy tytuły mistrzowskie, gdyż trzy tygodnie wcześniej wraz z Januszem Stebelem zwyciężył w Czesko-Morawskim Pucharze Rajdowym (ČMPR) w klasie A2.

Klasyfikacja 66. Rajdu Wisły (pierwsza dziesiątka RSMŚl):

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek (Honda Civic VTi, 1. w kl. 2) 40:04.2
 2. Dariusz Badura/Janusz Wołek (Honda Civic VTi, 2. w kl. 2) +28.2
 3. Kajetan Świder/Marcin Borycki (Honda Civic VTi, 3. w kl. 2) +1:02.3
 4. Konrad Dukat/Mieczysław Kalczyński (Renault Clio Sport, 1. w kl. 1) 1:46.3
 5. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska (Honda Civic VTi, 4. w kl. 2) +1:55.2
 6. Kamil Bronikowski/Adrian Mroszczyk (Renault Clio Sport, 2. w kl. 1) +2:54.3
 7. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio Sport, 3. w kl. 1) +3:22.1
 8. Mateusz Kokoszka/Łukasz Szwed (Peugeot 206 XS, 1. w kl. PPC) +3:55.6
 9. Kamil Kawalec/Sebastian Krzyżowski (Renault Clio III RS, 1. w kl. RallyN1) +4:23.5
 10. Jan Listewnik/Marcin Pasek (Peugeot 106 S16, 2. w kl. PPC) +4:31.1

Klasyfikacja generalna RSMŚl 2021 po pięciu rundach (pierwsza dziesiątka)*

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 100 pkt
 2. Kajetan Świder/Marcin Borycki 71 pkt
 3. Dariusz Badura 69 pkt
 4. Michał Rokita/Rafał Ślęczka 66 pkt
 5. Konrad Dukat/Mieczysław Kalczyński 55 pkt
 6. Szymon Kalczyński 38 pkt
 7. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska 33 pkt
 8. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz 32 pkt
 9. Kamil Kawalec/Sebastian Krzyżowski 31 pkt
 10. Krzysztof Stańdo/Dariusz Gurdziołek 29 pkt

Klasyfikacja RSMŚl 2021 w klasie 2 (do 1600 cm3) po pięciu rundach (czołowa piątka)*

 1. Maciej Hawro/Wojciech Kolaczek 117 pkt
 2. Kajetan Świder/Marcin Borycki 90 pkt
 3. Dariusz Badura 84 pkt
 4. Marcin Gluza/Kamila Klaczańska 74 pkt
 5. Szymon Kalczyński 52 pkt

*Nieoficjalna klasyfikacja do zatwierdzenia przez Okręgową Komisję Sportu Samochodowego przy Zarządzie Okręgowym PZM w Katowicach

fot. Tomasz Dębski

video: MaxxSport