W pierwszy weekend października ekipa sędziowska Automobilklubu Opolskiego pomagała przy organizacji 48. Rajdu Świdnickiego-KRAUSE, trzeciej i zarazem ostatniej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2020.

W sobotę nasza ekipa zabezpieczała jedno z najbardziej kultowych miejsc w polskich rajdach, czyli słynne Patelnie Walimskie, które były początkowym fragmentem drugiego odcinka specjalnego Walim – Michałkowa Dolna. Sędziowie AO obstawiali zarówno odcinek testowy, jak i odcinek specjalny rozgrywany wieczorem.

Zebrała się spora grupa kibiców, co było dużym wyzwaniem, lecz nasi sędziowie zadbali o to, by startujące załogi miały czystą trasę. Niestety, po pechowym wypadku Wojciecha Chuchały i Łukasza Włocha jadących Fordem Fiesta Proto w dalszej części odcinka (uderzenie w leżące na drodze drzewo) odcinek został przedwcześnie przerwany.

Dzień później sędziowie AO zabezpieczali środkową część Odcinka Specjalnego nr 6 i 9 z Przełęczy Walimskiej do Michałkowej Górnej. Tym razem naszej ekipie przypadł fragment za Patelniami Walimskimi.

W niedzielę pogoda była zmienna. W trakcie pierwszej pętli padał deszcz, który utrudniał życie zarówno sędziom, jak i załogom, a wypadek Tomasza Terlikowskiego i Szymona Marciniaka w kolejnej Fieście Proto, tym razem na początkowym fragmencie trasy, przerwał ostatni odcinek pierwszej pętli drugiego dnia rajdu. Obsługiwany przez naszych sędziów punkt SOS 1 zanotował zgłoszenie dwóch załóg o wyżej wspomnianym wypadku.

Druga pętla odbyła się przy pięknej i słonecznej pogodzie, a przejazdy odbyły się bez przeszkód, choć zdarzało się, że kibice wracający z Patelni Walimskich przechodzili przez niedozwolone miejsca, lecz szybko zostali ściągnięci przez naszych sędziów do bezpiecznych miejsc.

Nasza praca została pozytywnie oceniona przez organizatorów, co jest dowodem na to, że nasi sędziowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do pomocy przy organizacji największych imprez sportów motorowych w Polsce.

Bardzo serdecznie dziękujemy Automobilklubowi Sudeckiemu za zaproszenie oraz możliwość zabezpieczenia jednego z najbardziej kultowych miejsc w polskich rajdach, wszystkim osobom, z którymi mieliśmy okazję współpracować, w szczególności kolegom i koleżankom z Automobilklubu Dolny Śląsk i Automobilklubu Tomaszowskiego, a także personelowi Agroturystyki Biała Sowa w Walimiu za gościnność i miłe przyjęcie.

Rajd wygrali Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz w Skodzie Fabii Rally2 Evo, natomiast tytuł Mistrzów Polski 2020 zdobyli Jari Huttunen i Mikko Lukka z Finlandii w Hyundaiu i20 R5, którzy w rajdzie zajęli drugie miejsce.

Wśród Historyków najlepsi byli Robert Luty i Marcin Celiński w Subaru Legacy, którzy z kompletem trzech zwycięstw obronili tytuł Mistrzów Polski HRSMP w klasyfikacji generalnej.